Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Dolnego Śląska rzadziej chorują? Wiemy, ile wystawiono zwolnień lekarskich!

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Pixabay
Od początku 2021 roku do 21 listopada w całym kraju wystawiono 14,8 mln e-ZLA. Najwięcej "chorobowych" w naszym województwie wystawili lekarze we Wrocławiu.

Jak poinformowali przedstawiciele ZUS - wrocławskiego oddziału do 21 listopada 2021 r. wpłynęło 1 255 324 e-ZLA, do wałbrzyskiego 378 293, legnickiego 267 680, do wrocławskiego 609 351. Z danych ZUS wynika, że najczęściej na zwolnieniu lekarskim są osoby w wieku 30-39 lat.

W 2020 r. osobom ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji. To o 0,3 proc. więcej zaświadczeń niż w 2019 r. i o 4,4 proc. więcej liczby dni absencji.

Zwolnienia lekarskie pod kontrolą?

Od 2022 roku pojawią się nowe przepisy dot. kontroli zwolnienia lekarskiego. Jakie zajdą zmiany?

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzali sąsiadów osób przebywających na zwolnieniach lekarskich i prosili ich o informacje na temat kontrolowanej osoby. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy (znowelizowanej ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw), które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r., nie dają takich uprawnień ZUS.

W mediach pojawiło się wiele spekulacji i nieprecyzyjnych informacji, które chcemy zdementować – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUIS na Dolnym Śląsku. – Zapewniam, że nasi pracownicy nie będą odwiedzali sąsiadów naszych klientów po to żeby ich zapytać o to, co ktoś robi w czasie zwolnienia lekarskiego – dodaje. Rzeczniczka zapewnia, że nowe przepisy nie dają ZUS uprawnień pozwalających na to, żeby mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, czyli e-ZLA obowiązują od 1 grudnia 2018 roku. Lekarze mają obowiązek wystawiania zwolnień w formie elektronicznej, jedynie w wyjątkowych okolicznościach lekarz może wystawić zwolnienie na papierze. Chodzi m.in. o awarię prądu, brak Internetu lub konieczność domowej wizyty. W takiej sytuacji lekarz ma trzy dni na wprowadzenie wystawionego zaświadczenia do systemu elektronicznego.

Od 18 września 2021 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 1621), która wprowadziła zasadnicze zmiany w art. 84 dotyczącym zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. W nowelizacji pojawił się nowy punkt, który daje podstawę prawną Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do występowania z żądaniem zwrotu zasiłku chorobowego, gdy był on - zdaniem ZUS – nienależnie pobrany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto