Miejska Gospodarka Komunalna w Oleśnicy z ambitnymi planami na nowy rok

KJ
Zakupy, budowy i modernizacje. Wiele będzie się działo w bieżącym roku w Miejskiej Gospodarce Komunalnej w Oleśnicy. W tym roku spółka ma mocno sprecyzowane plany inwestycyjne i rekordowy budżet, który wyniesie ponad 15,3 mln zł. Na co konkretnie zostanie spożytkowane te kilkanaście milionów złotych?

Plany są ambitne. W Zakładzie Gospodarki Cieplnej w zakresie wytwarzania ciepła, zaplanowano trzy zadania w kierunku ograniczenia spalania węgla i tym samym zmniejszenia emisji CO2. Jak poinformował nas Grzegorz Odelski, dyrektor techniczny MGK, w połowie roku zostanie uruchomiona instalacja wysokosprawnej kogeneracji gazowej przy ul. Brzozowej w Oleśnicy. MGK chce przeznaczyć na to zadanie 5,5 mln zł. Zaplanowano też budowę drugiej (red. dwukrotnie większej) instalacji tego typu przy ul. Ciepłej w Oleśnicy. W tym zakresie planuje się wydatkować 1,5 mln zł, a uruchomienie tej instalacji zaplanowano na 2022 r. Trzecim zadaniem w tym zakresie są nakłady na budowę kotła biomasowego o mocy 10MW. - Wsadem do kotła będzie biomasa czyli zrębki drewniane, w tym roku zaplanowano wydatki na ten cel w wysokości 300 tys. zł - wymienia Grzegorz Odelski i dodaje, że pozostałe zadania w ciepłownictwie to budowa sieci przesyłu i dystrybucji ciepła w ośmiu lokalizacjach. Na ten cel przeznaczono 1,26 mln zł, budowa 11 przyłączy ciepłowniczych do obiektów w Oleśnicy - 0,42 mln zł oraz budowę 14 węzłów ciepłowniczych - 0,42 mln zł.

A co z wodą?
W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji planowana jest realizacja nowych inwestycji sieciowych, w tym wodociągowych na ul. Włoskiej, ul. Niemieckiej, ul. Kopernika i ul. Wojska Polskiego za kwotę 1 mln zł, oraz kanalizacyjnych na ul. Perłowej, ul. Bursztynowej oraz 450 m sieci od ul. 3 Maja do ul. 11 Listopada, łączne nakłady w tym zakresie to ponad dwa miliony złotych. - Pozostałe zadania w ZWIK to koszt ponad 330 tys. zł. W tym zakresie zaplanowano m.in. projekt modernizacji Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Ciepłej w Oleśnicy, automatyzacja i wizualizacja obiektów ZWIK, czy też monitoring wizyjny obiektów - przedstawia plany Odelski.

- Na Oczyszczalni ścieków przewidziano budowę nowego placu technologicznego o powierzchni 2100 mkw za kwotę 540 tys. zł, a także modernizację zbiornika substratu przy instalacji do fermentacji osadów – 150 tys. zł. Na pozostałe zakupy inwestycyjne przewidziano 230 tys. zł w tym zakup turbodmuchawy, sond do pomiaru istotnych parametrów ścieków, przepływomierzy biogazu oraz wykonanie układu do płukania wodą technologiczną - wyjaśnia nasz rozmówca.

Będą także zakupy w Zakładzie Oczyszczania Miasta. Zaplanowano dostawę nowej śmieciarki dwukomorowej do odbioru odpadów.

- Będzie to nowoczesny pojazd z zabudową dwukomorową, wyposażony dodatkowo w monitoring wizyjny (kamery 360o), w celu skutecznej, ekonomicznej i bezpiecznej realizacji powierzonych zadań. W wyniku postępowania przetargowego, MGK zakupi pojazd za 913 tys. zł netto. Spółka planuje, że już w kwietniu br., pojazd ten będzie można obserwować na ulicach naszego miasta - informuje Grzegorz Odelski.

Kontynuowana będzie budowa alejek i rozbudowa ogrodzenia na Cmentarzu nr 3 przy ul. Wileńskiej. Zarząd Cmentarzy Komunalnych przeznaczy na nowe alejki 130 tys. zł, oraz 40 tys. zł na przesunięcie obecnego i dobudowę nowego ogrodzenia, od strony zachodniej t.j. od centrum miasta. Pozwoli to na wygospodarowanie nowych miejsc grzebalnych w ilości ok. 500 szt..

Ponadto zaplanowano m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kW na budynku administracyjnym B w siedzibie MGK, z realizacją w I kwartale 2021 r. za kwotę 147 tys.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie