Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malarstwo i rysunek Edwarda Dwurnika

Klaudia Kłodnicka
fot. Klaudia Kłodnicka
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprosił dziś na wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Edwarda Dwurnika. Wernisaż zorganizowano w pierwszą rocznicę śmierci artysty.

Dziś, w galerii MOKiS przy ul. Kochanowskiego odbył się wernisaż wystawy Edwarda Dwurnika. Podczas oficjalnego otwarcia obecna była m.in. wiceburmistrz Oleśnicy Edyta Małys-Niczypor, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Agata Szpiłyk.

Edward Dwurnik, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą. Mieszkał i pracował w Warszawie. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz – czasowo – na Wydziale Rzeźby. Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Twórczość Dwurnika do pewnego momentu była rozpięta między niemalże wykluczającymi się malarskimi tendencjami Jana Matejki i Nikifora Krynickiego. To może najbardziej dziwaczne połączenie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Zarazem w przypadku Dwurnika dobrze działające i dające świetne efekty artystyczne. Wielkie formaty i wielkie tematy to dziedzictwo Krakowskiego Mistrza. Malarska technika, zaczerpnięta od krynickiego naturszczyka, świetnie się spisała w pracy nad niekończącym się cyklem „Podróży autostopem”, realizowanych już od połowy lat 60. XX w. Z jednej strony owe miejskie widoki, z drugiej znane cykle „Sportowcy”, czy „Robotnicy” zapewniły artyście sławę, popularność i wysoką pozycję w świetle polskiej sztuk. Z początkiem lat 90. rozpoczął poszukiwania nowych artystycznych obszarów, które mógłby zaanektować. Wtedy powstał cykl „Błękitne” z widokami morskich fal wkrótce potem rozpoczął przygodę z obrazami abstrakcyjnymi, które obecnie stanowią znaczącą część jego twórczości. Edward Dwurnik był jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców.

Wystawa w galerii MOKIS będzie dostępna przez dwa miesiące.

źródło: red, MOKiS

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto