Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mała szkoła, ale wielka szansa. Taki jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Międzyborzu (ROZMOWA, ZDJĘCIA)

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Fot. ZSP w Międzyborzu
Z dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Międzyborzu Jolantą Michałek rozmawiamy o ofercie edukacyjnej placówki, sukcesach oraz możliwościach, jakie stwarza dla swoich uczniów i absolwentów. Obejrzyj galerię zdjęć z życia szkoły.

Kiedy rusza nabór do szkoły? Ile oddziałów i jakie kierunki zostaną utworzone?
Nabór rusza w maju, w 5-letnim Technikum planujemy otworzyć dwa oddziały: branżową szkołę I stopnia i technikum: w kierunkach technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. W 3-letniej branżowej szkole zawodowej - kierunek w zawodzie kucharza i wielozawodowej z praktykami u pracodawców - w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych, ślusarza, stolarza, kucharza, montera CO, fryzjera, murarza-tynkarza, cukiernika, piekarza, krawca, sprzedawcy, tapicera.

Ilu nauczycieli aktualnie jest zatrudnionych w szkole?
Aktualnie w szkole pracuje 15 nauczycieli.

Ile oddziałów liczy szkoła oraz ilu uczniów?
Placówka liczy aktualnie 7 oddziałów oraz 145 uczniów.

Jakie szkoły po technikum wybierają najczęściej uczniowie? Absolwenci gdzie znajdują absolwenci?
Uczniowie kontynuują naukę w szkołach policealnych - nieliczni na studiach branżowych. Dzisiejsza młodzież bardzo szybko chce się usamodzielnić, więc często po zdobyciu zawodu podejmują pracę w branży gastronomicznej.

Czy w tym roku zdarzały się Wam zastępstwa i w jakiej ilości, czy młodzież realizuje na bieżąco materiał - zwłaszcza w aktualnej sytuacji? Jak wygląda aktualnie praca nauczycieli z uczniami od strony technicznej, czy wystawiane są oceny, przeprowadzane sprawdziany?
W obecnej sytuacji staramy się, by młodzież nie była przesadnie obciążona, a jednocześnie realizujemy systematycznie materiał zgodnie z planem lekcji. Każdy nauczyciel wypracował własną metodę i sposób przekazywania wiedzy, stosujemy różne środki przekazu: e-podręczniki, e-dziennik, stronę www szkoły, Skype, messengera, telefon - byle tylko dotrzeć do każdego ucznia. Oczywiście nauczyciele wystawiają stopnie o zróżnicowanej wadze, przeprowadzają kartkówki i sprawdziany, choć trudno liczyć w tych warunkach na całkowitą uczciwość ucznia. Zastępstwa zdarzały się za nieobecnego nauczyciela przebywającego na L4 lub na delegacji.

Proszę o informację dotyczącą osiągnięć uczniów - kto, w jakich konkursach, olimpiadach, wydarzeniach brał udział, jakie miał osiągnięcie - od początku aktualnego roku szkolnego.
Eliza Rudkiewicz i Agata Szymczak pod opieką nauczycielki - pani Moniki Stempin - zajęły III miejsce w X edycji Dolnośląskiego Konkursu Potraw Regionalnych „Powiedz mi, co jesz, a powiem Ci skąd jesteś”, Izabela Woźniak – otrzymała ponownie stypendium prezesa RM. Współorganizowaliśmy grę miejską „Mamy Niepodległą”. Uczniowie technikum brali udział w konkursach kulinarnych w czasie Gminnego Pyrkowania w Bukowinie Sycowskiej - II miejsce zajęła klasy IV technikum za tort z ziemniaczanych naleśników. Brali udział w Święcie Grzyba Leśnego zajmując I miejsce za vol-au-vent nadziewane kurkami i szynką parmeńską. Współorganizowali 13 edycję Poetyckich Walentynek, w której wzięło 40 uczestników z różnych szkół z powiatu.

Jakie inwestycje wykonaliście w ostatnim czasie?
Wykonaliśmy remont chodników, a inwestycja kosztowała 40 tys. zł.

Jakie plany inwestycyjne posiada ZSP teraz?
Musimy wykonać gazyfikację obiektu.

W jakich wydarzeniach sportowych i zawodach bierze udział międzyborski ZSP jako uczestnik i organizator. Kto zajmuje się sportem w ZSP? Jakie macie potrzeby związane z realizacją wf-u?
Szkoła jako jedyna w powiecie nie posiada sali gimnastycznej, co nie oznacza, że nie odnosi sukcesów sportowych. Sportem zajmuje się pan Leszek Hofman, jest też organizatorem lub współorganizatorem imprez sportowych. Bierzemy udział w Finale Dolnośląskim Ligi Lekkoatletycznej dla Szkół Ponadpodstawowych. Impreza jest rozgrywana w dwóch rzutach: jesiennych i wiosennym. Jesienią – 24 września 2019 r. we Wrocławiu drużyna chłopców zajęła 15 miejsce na 26 startujących szkół, a dziewczyny 14 na 24 startujące szkoły. Najlepsze miejsca to: Jagody Marczak I miejscew rzucie oszczepem 600 g i Wiesław Mazur I m-ce w rzucie dyskiem 1,75 kg. Wzieliśmy też udział w Mistrzostwach Powiatu Oleśnickiego Halowej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie 9 grudnia 2019 r. – zajmując miejsce V. Oprócz imprez sportowych wyjazdowych, na miejscu w szkole odbywały się treningi - zajęcia pozalekcyjne. Dodatkowo w każdy poniedziałek, środę, piątek odbywały się zajęcia na siłowni dla naszej młodzieży. 14 października 2019 r. dokonano podsumowania działalności za rok szkolny 2018/2019. Nasza szkoła zajęła IV miejsce w powiecie na 8 szkół i XXX miejsce na 190 sklasyfikowanych szkół w województwie dolnośląskim. Z tego powodu nasza szkoła dostała nagrodę w wysokości 1000 zł na zakup sprzętu.

Jakie organizacje młodzieżowe działają w ramach ZSP - czy młodzi mają klimat do podejmowania własnych przedsięwzięć - jakie to przedsięwzięcia, jacy nauczyciele je koordynują?
W szkole prężnie działa Samorząd Szkolny, który inicjuje i organizuje wiele akcji (w tym wolontariat) i imprez szkolnych. Wszystkie inicjatywy koordynowane są przez opiekuna Samorządu Szkolnego – panią Elżbietę Smolis.

Jaka była zdawalność matur w ZSP na przestrzeni minionych lat?
Najwyższą zdawalność w szkole ma język polski – to 100 procent i języki obce – to 95 procent. Słabo w ostatnich latach wypada matematyka – na poziomie około 50 procent.

Jakie ZSP podejmował działania i jakie planuje, by zachęcić do wybrania szkoły przez nowych uczniów?
Jak co roku planowaliśmy wizyty w szkołach podstawowych – obecnie nie będzie to możliwe, więc planujemy w inny sposób dotrzeć do kandydatów – będą to ulotki na stronie internetowej i ogłoszenia na Facebooku. Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021 ruszy pod hasłem „Nie szukaj wielkiej szkoły, szukaj szansy!”. Naszym atutem jest organizacja praktyk zagranicznych, udział uczniów w międzynarodowych konkursach kulinarnych, dodatkowe kursy zawodowe, czy zawodowe wyjazdy studyjne do zakładów gastronomicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto