Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelscy lekarze wszczepili pacjentowi elektrody do mózgu

FAJ
Syn dostał pierwszego ataku, gdy miał zaledwie 9 lat. Dziś jest 44-letnim mężczyzną, jego życie to istny koszmar. Ataki epilepsji przytrafiają mu się kilka razy dziennie, podczas jedzenie, w wannie, na spacerze. Nie można go spuścić z oka nawet na chwilę, bo nigdy nie wiadomo kiedy upadnie - opowiadają Beata i Ryszard Prokopowie ze Świdnika, rodzice Krzysztofa. - Jego stan się pogarsza, nie pomagają żadne leki.

Dziś (30 listopada) zespół prof. Tomasza Trojanowskiego, szefa Kliniki Neurochirurgii szpitala klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie, wszczepił mężczyźnie specjalny stymulator. - Składa się on z dwóch cienkich elektrod, które są wprowadzane do jądra przedniego wzgórza, znajdującego się w głębi mózgu - tłumaczy dr hab. Konrad Rejdak z Kliniki Neurologii SPSK nr 4, który od kilku lat zajmuje się panem Krzysztofem.

Elektrody są połączone ze stymulatorem, wszczepionym pod skórę, w okolicy klatki piersiowej.- Będą one wysyłać kontrolowane impulsy elektryczne, które hamują aktywność komórek nerwowych i ograniczają liczbę napadów padaczkowych - wyjaśnia specjalista.

To trzeci raz, kiedy w Polsce zastosowano urządzenie do głębokiej stymulacji mózgu u pacjentów cierpiących na epilepsję. Dwie pierwsze "operacje" odbyły się na początku tygodnia w Warszawie.
Szacuje się, że spośród 300 tys. chorych w Polsce, prawie 30 proc., jak 44-latek ze Świdnika, zmaga się z epilepsją lekooporną.

- Pacjent, u którego wykonano zabieg, kwalifikował się do zastosowania tej nowatorskiej metody ze względu na bardzo trudną sytuację kliniczną. Głęboka stymulacja mózgu jest na dzień dzisiejszy stosunkowo mało inwazyjną, a jednocześnie skuteczną formą terapii dającą szansę na zmniejszenie liczby uciążliwych napadów i zdecydowaną poprawę jakości życia dla chorych - tłumaczy prof. Tomasz Trojanowski, kierownik Kliniki Neurochirurgii SPSK nr 4.

- Wiążemy z tym zabiegiem ogromne nadzieje. Dla Krzysztofa to szansa na normalne życie - przyznają państwo Prokopowie.

Głęboka stymulacja mózgu (DBS - Deep Brain Stimulation) była już stosowana w naszym kraju, w leczeniu choroby Parkinsona czy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. W Europie jest wykorzystywana od 1993 r. U chorych na epilepsję pierwsze stymulatory mózgu zastosowano w 2010 r.

W ciągu dwóch lat liczba napadów u pacjentów po wszczepieniu stymulatora spadła średnio o 56 proc. U 13 proc. pacjentów przez co najmniej 6 miesięcy nie było żadnych napadów.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto