Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba karetek pogotowia się nie zmieni

KJ
fot. Ilustracja
Nie słabną głosy mieszkańców w sprawie dodatkowej karetki pogotowia w Oleśnicy. Czy jest szansa na środki od wojewody?

- Jestem gotów wygospodarować środki na zakup karetki z budżetu miasta - mówił burmistrz Oleśnicy. - Ale kwestią problematyczną jest zapewnienie i finansowanie zespołu ratowników, który by ją obsługiwał. Będę wnioskował, by wojewoda i NFZ sfinansowały obsadę karetki przy naszej deklaracji zakupu pojazdu dla pogotowia - mówił Jan Bronś. Koszt zakupu karetki to około 490 tys. zł. O wiele więcej bo nawet około 3 mln zł miesięcznie kosztuje utrzymanie załogi, która w karetce miałaby pracować.

W tej sprawie interweniował także poseł Michał Jaros, który skierował do Ministra Zdrowia oraz Wojewody Dolnośląskiego zapytanie. - Mimo, iż samorządowcy z Oleśnicy, Sycowa i Bierutowa, zadeklarowali chęć zakupu karetki pogotowia to Wojewoda Dolnośląski, odmówił zapewnienia dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego. Dlaczego? - pisał Jaros.

DUW odpowiada

- W chwili obecnej na terenie rejonu operacyjnego Oleśnica stacjonują 4 zespoły ratownictwa medycznego: 1 zespół specjalistyczny i 3 zespoły podstawowe. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak w latach 2016 i 2017 przekazał środki finansowe w postaci dotacji na zakup dwóch nowych ambulansów do Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, w wyniku, czego zostały wymienione dwa najbardziej wyeksploatowane ambulanse: Volkswagen Crafter rok produkcji 2007 z przebiegiem 500 000 kilometrów i Volkswagen Crafter rok produkcji 2008 z przebiegiem 400 000 kilometrów. Zakup karetek nie jest zadaniem Wojewody, tylko organu założycielskiego jednostki - poinformowała Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego i dodała: liczba, rodzaj i rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego są określone w Planie Systemu Ratownictwa Medycznego dla Województwa Dolnośląskiego przygotowywanym przez Wojewodę i zatwierdzanym przez Ministra Zdrowia. Poprzednie analizy oraz ostania przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku nie wykazały zasadności zmiany w rejonie operacyjnym Oleśnica (analizy dotyczą m.in. danych statystycznych liczby zespołów ratownictwa medycznego skierowanych do obsługi zgłoszeń z terenu powiatu oleśnickiego, jak również czasów dotarcia zespołów na miejsce zdarzenia). Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że na terenie Oleśnicy działa jednostka współpracująca z systemem pod nazwą Służby Ratownicze, która również wykorzystywana jest w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wojewoda Dolnośląski oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie otrzymał żadnych oficjalnych skarg w sprawie braku dostępności zespołów ratownictwa medycznego w rejonie Oleśnicy.

Zmiany zmiany
- Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że od 1 kwietnia br. umowy na wskazane świadczenia w zakresie ratownictwa medycznego będą zawarte z podmiotami leczniczymi będącymi samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej albo jednostkami budżetowymi lub spółkami kapitałowymi, w których co najmniej 51% udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Na terenie woj. dolnośląskiego od dnia 1 kwietnia 2019 roku będą działały 2 rejony operacyjne (zamiast 12 wcześniej). Nie zmienia się natomiast liczba zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa dolnośląskiego - czytamy na profilu wojewody Pawła Hreniaka.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto