Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KORONAWIRUS. Wrocławscy naukowcy pracują nad szczepionką. Kiedy będziemy bezpieczni?

Ewa Łabno
Ewa Łabno
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Karolina Misztal
Najpierw praca w laboratorium, potem testy na zwierzętach, na koniec próby kliniczne. Ile zajmie znalezienie szczepionki na koronawirusa? Przeczytajcie poniżej.

Kiedy może pojawić się szczepionka na koronawirusa?

Jeżeli by zaczynać od początku, to jest wiele lat oczekiwania. Ale patrząc na to, że rożne zespoły zaczynały pracę nad tą szczepionką w różnych okresach, może to być szybciej: pół roku, może szybciej. Pamiętajmy, to jest to nowy wirus, musimy mieć nowe podejście - powiedział portalowi GazetaWroclawska.pl profesor Andrzej Gamian, kierownik Zakładu Immunologii Chorób Zakaźnych w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu

.

We Wrocławiu również trwają prace nad innowacyjnym środkiem przeciwdziałającym epidemii koronawirusa.

W Zakładzie Immunologii Chorób Zakaźnych w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu mamy oryginalny pomysł. Już w tym tygodniu składamy wniosek w sprawie szczepionki. Teraz wszystko zależy od tego, czy będzie można przyspieszyć, czy będą na to odpowiednie fundusze oraz ile osób będzie mogło przy tym projekcie pracować - mówi profesor Andrzej Gamian

.

Co składa się na proces powstawania szczepionki, dlaczego tyle to trwa?

Potrzebnych jest kilka etapów. Proces laboratoryjny, może być stosunkowo krótki. Potem są testy na zwierzętach - trwają najczęściej kilka miesięcy. Na końcu są najdłużej trwające próby kliniczne, półtora roku, do dwóch lub więcej lat - wylicza Andrzej Gamian. - Nawiązując do prac wrocławskiego Zakładu Immunlogii Chorób Zakaźnych możemy śmiało powiedzieć, że ten nasz okres może być bardzo krótki, przez szereg naszych innowacyjnych rozwiązań. Jeszcze na przełomie tego roku moglibyśmy w konsorcjum z Uniwersytetem Medycznym rozpocząć przygotowania do badań klinicznych.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto