Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komendant Robert Wodejko: Bezpieczeństwa nie oceniam przez statystyki

Katarzyna Kijakowska
W dalszym ciągu pokutuje stwierdzenie, że Polak mądry po szkodzie - mówi komendat powiatowy policji Robert Wodejko

Jak po około roku pracy ocenia Pan Oleśnicę i jej mieszkańców?
Każdy powiat w mojej ocenie ma swoją specyfikę , klimat jak i przyzwyczajenia mieszkańców. Z moich doświadczeń wynika, że wiele osób nie przywiązuje większej uwagi do występujących zagrożeń, do momentu aż nie stanie się osobą pokrzywdzoną. W dalszym ciągu pokutuje przysłowie , iż „ Polak mądry po szkodzie”. Jest to obszar , który wymaga współdziałania na linii Policja – mieszkańcy. Bez wzajemnego zrozumienia i chęci współpracy nie ma możliwości budowania wzrostu poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności. Zakładam, iż przygotowywany przez nas program profilaktyczny „ Żyj Bezpiecznie” pozwoli w perspektywie zmieniać te przyzwyczajenia i wyzwolić wśród mieszkańców obszary współpracy , które przyczynią się do podniesienia poczucia bezpieczeństwa. Jest również wielu mieszkańców , którzy rozumieją istotę bezpieczeństwa jak i wspierają Policję w codziennej jej pracy. Takie wsparcie lokalnej społeczności dla zjawisk aspołecznych jest dla nas bezcenne.

Czy w powiecie i samym mieście jest Pana zdaniem bezpiecznie?
Pytanie to, w mojej ocenie, winno być raczej kierowane w pierwszej kolejności do samych mieszkańców, gdyż nie da się ocenić bezpieczeństwa przez pryzmat statystyk Policji. Wprawdzie bieżący rok nie wskazuje na wzrost zagrożeń w kategorii tzw. przestępstw społecznie uciążliwych ( mam tu na myśli kradzieże mienia, włamania, rozboje, uszkodzenia mienia, bójki pobicia, uszkodzenia ciała). Podobnie spadła ilość przestępstw ogółem jak i kryminalnych w porównaniu do roku 2015. Są również pozytywne trendy w zakresie spadku ofiar śmiertelnych w skutek wypadków drogowych. Rok się jeszcze nie zakończył stąd musimy jeszcze poczekać na pełną ocenę występujących zjawisk kryminalnych oraz ich trendów. Pragnę nadmienić, iż przeprowadzone przez nas autorskie badania wskazały , iż mieszkańcy na pytanie „czy czują się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania ?” - odpowiedziało 81% na tak, 13% na nie, 6% nie było zdecydowanych. Uważam , iż jest to bardzo dobry wskaźnik jak na warunki naszego powiatu.

Co zmieniło się w naszym mieście od czasu rozpoczęcia przez Pana pracy w komendzie?
Najistotniejszy obszar, który wymagał sukcesywnych zmian to organizacja ruchu drogowego w mieście, w tym ze szczególnym uwzględnieniem ruchu pieszych i rowerzystów. Pewne zmiany już zostały wprowadzone we współpracy z zarządcami dróg ale jest to również proces długofalowy. Opracowana również została koncepcja w zakresie propozycji stworzenia nowego monitoringu miasta .W tym zakresie służę dalszą radą panu burmistrzowi. Miasto ma olbrzymi potencjał i możliwości rozwoju w tym poprzez tzw. obywatelski budżet. Na bazie swoich doświadczeń wiem , że wszelkie zmiany to procesy długofalowe. Czasami ich efekty są widoczne po kilku latach.

Nad czym należy pracować?
W zakresie bezpieczeństwa w dalszym ciągu w mojej ocenie problemem są kradzieże pojazdów. Możliwości zabezpieczenia prewencyjnego rejonów , gdzie są parkowane pojazdy są zdecydowanie ograniczone. Dodatkowo ograniczona jest tu również możliwość skutecznego ustalenia sprawców takich przestępstw. Kilka spraw już zostało w bieżącym roku przekazana do innych jednostek , gdzie zatrzymano sprawców kradzieży pojazdów zaistniałych na naszym terenie. Nie bez znaczenia na poziom przestępczości wpływa również lekkomyślność przy zakupach za pośrednictwem internetu. Wbrew pozorom czasami lepiej kupić w sklepie niż cieszyć się z promocyjnej ceny a w konsekwencji do utraty określonych środków finansowych. Oczywiście najistotniejszym problemem to bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jest tu wiele do zrobienia , ale czasami brak poszanowania elementarnych przepisów prawa o ruchu drogowym skutkuje z jednej strony obrażeniami ciała oraz represją karną ze strony policji jak i organów wymiaru sprawiedliwości.

Jakie plany ma Pan na najbliższy czas?
W najbliższym czasie najważniejsze zadania jakie nas czeka to Akcja Znicz. Chciałbym zaproponować pewne zmiany w zabezpieczeniu jak i organizacji ruchu przy ul. Wileńskiej. Bardzo ważne jest również ostateczne zaopiniowanie projektu remontu budynku A siedziby naszej jednostki, tak aby jak najszybciej ubiegać się o środki inwestycyjne. Po podsumowaniu bieżącego roku będzie można określać dalsze priorytety pracy na rok 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto