Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny głos w sprawie budżetu obywatelskiego

ip
Tym razem swoje stanowisko przedstawił Arkadiusz Sikora z Sojuszu Lewicy Demokratycznej

Zakończyło się głosowanie na projekty w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Oleśniczanie zdali ten egzamin bardzo dobrze. W ramach tegorocznej edycji OBO do udziału w głosowaniu zostało dopuszczonych 26 projektów, na które w sumie oddało swój głos 5931 osób! W ramach przeznaczonej puli 590 tys. zł., zostanie zrealizowanych 5 zadań. To niewątpliwy sukces mieszkańców oraz społeczności lokalnych.
Wszystkim osobom składającym projekty, zaangażowanym w ich promocję, a przede wszystkim głosującym - serdecznie GRATULUJĘ. Tym, którzy oddali swój głos na projekt nr 10 – „Oleśnica – miastem tysięcy róż”, z którym osobiście sympatyzowałem, dziękuję szczególnie!
Jednak w „tej beczce miodu” jest także „łyżka dziegciu”, o której chciałbym wspomnieć.
Sam budżet obywatelski, zwany także budżetem partycypacyjnym, to proces, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części środków z budżetu miasta na realizację zgłoszonych przez siebie (mieszkańców) projektów. Jest to rodzaj nie tylko wpływania na otaczającą nas przestrzeń, ale przede wszystkim pewnego rodzaju element identyfikacji z miastem. Służy także budowie tkanki społecznej, co jest niezwykle ważne w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jak więc widzimy, budżet obywatelski spełnia wiele ważnych społecznie funkcji.
Czy nasz, Oleśnicki Budżet Obywatelski taki właśnie jest? Czy spełnia wszystkie założenia idei budżetu obywatelskiego? Moim zdaniem, nie – i, wymaga sporej korekty.

W tegorocznej edycji OBO zwyciężyło 5 projektów. Cztery pierwsze, choć niezmiernie ważne, dotyczą inwestycji w obiekty miejskie o charakterze edukacyjnym, czyli szkoły. Nie dziwi mnie fakt, iż rodzice chodzących do szkół dzieci są emocjonalnie i organizacyjnie związani właśnie z tymi projektami. To powoduje jednak, że pozostałe projekty w takich głosowaniach nie mają żadnych szans.

Uważam, że w przyszłości, projekty z zakresu infrastruktury szkolnej, winne brać udział w zupełnie innej kategorii, gdyż zniechęca to inne grupy uczestników OBO do dalszego w nim udziału.
W tym względzie, być może warto wzorować się na innych, dłużej funkcjonujących budżetach obywatelskich i wzorem np. Wrocławia, wprowadzić 2 kategorie projektów - każdy z odrębnym budżetem: projekty ogólnomiejskie oraz projekty rejonowe (duże oraz mniejsze).
Spowoduje to, że każda grupa projektów będzie miała szansę na realizację i, co nie mniej ważne, ich działanie obejmie swoim zasięgiem różne rejony Oleśnicy, a budżet obywatelski nie będzie (jak to jest obecnie) wyręczeniem urzędu miasta z inwestycji w infrastrukturę szkolną.
Zapewne zmian w regulaminie OBO winno być więcej, jak chociażby wprowadzenie elementu identyfikacji projektu z osobą, która projekt ten złożyła, co spowoduje, że projekt nie będzie anonimowy. Warto też rozważyć, czy aby nie wprowadzić ograniczeń osobowych, aby jedna osoba nie składała kilku projektów równocześnie.

Do kolejnego OBO został rok. Myślę, że władze miasta winny wykorzystać ten okres w celu przemodelowania obecnego regulaminu co niewątpliwie wpłynie na jego atrakcyjność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto