Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kąty Bystrzyckie. Co się kryło pod tynkiem?

EP
  Kąty Bystrzyckie (Winkeldorf) to dziś zapomniana przez Boga i ludzi, malowniczo położona w północno-wschodniej części Krowiarek wioska. Leży w zagłębieniu pomiędzy Siniakiem i Kierzną.





 
Kąty Bystrzyckie (Winkeldorf) to dziś zapomniana przez Boga i ludzi, malowniczo położona
w północno-wschodniej części Krowiarek wioska. Leży w zagłębieniu pomiędzy Siniakiem i Kierzną. Większość jej zagród i domów zbudowanych na stromych zboczach podupadła, ale była to jedna
z najstarszych wsi tego regionu. Wzniesiono tu pierwszy w okolicy kościół, co świadczyłoby o jej zamożności. Po raz pierwszy jej istnienie odnotowano w dokumencie Jana Luksemburskiego z 1346 r.

W XV w. Kąty wzbogaciły się dzięki wydobywaniu rudy żelaza. Dobra passa trwała do wojny 30-letniej. Potem Kąty były już tylko osadą rolniczą. Ale kościół, zbudowany około 1541 r. pod wezwaniem św. Katarzyny, zasłynął w okolicy jako okazały, miał nawet 2 dzwony, księgi i szaty liturgiczne oraz bogate kielichy, monstrancje itp., o czym zaświadcza inwentarz z 1631 r. Kościół katolicki podczas reformacji przeszedł w ręce protestantów.
Obecna świątynia jednonawowa, z późniejszą kwadratową wieżą przykrytą barokowym hełmem, jest pięknie położona na wzgórzu na wysokiej skarpie. Ponieważ wieś była w XVII w. zamożna, więc świątynię przebudowano w stylu barokowym. Ambonę dla niej wykonał najciekawszy rzeźbiarz Kotliny Kłodzkiej tego okresu: Michał Klahr Starszy, wychowanek jezuitów. Niestety, jego 2 rzeźby świętych, którymi ozdobił ambonę, stały się łupem złodziei. Obecnie kościół został lepiej zabezpieczony, zaczęto w nim nawet remont i pod zawilgłym tynkiem, który został usunięty, ukazały się fragmenty gotyckich fresków – stacje Drogi Krzyżowej. Jest to znalezisko na miarę fresków z wieży mieszkalnej w Siedlęcinie. Zostały też odkryte 2 obrazy średniowieczne. Jeden z nich posłużył za ekran osłaniający dół bocznego ołtarza i przedstawia piekło. Na szczęście po kradzieży w kościele zainstalowano alarm, a obecni mieszkańcy, z których wielu kupiło podupadłe domy i gospodarstwa i usiłuje je remontować, swoją opieką otoczyli świątynię.
Może dzięki ludziom, których przyciągnęło piękne położenie i otoczenie Kątów Bystrzyckich, ta wieś ożyje i nie popadnie w ruinę i całkowite zapomnienie.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto