18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joga - w trosce o zdrowy kręgosłup

Justyna Andrzejewska
Supta Padangusthasana I. Zginamy prawą nogę w kolanie i zakładamy pasek na stopę. Później ją prostujemy do góry. Następnie powtarzamy tę samą pozycję z drugą nogą
Supta Padangusthasana I. Zginamy prawą nogę w kolanie i zakładamy pasek na stopę. Później ją prostujemy do góry. Następnie powtarzamy tę samą pozycję z drugą nogą
Rozciągnięcie, rozluźnienie i wzmocnienie - oto trzy fazy pracy bardzo ważne w praktyce jogi

RADZI:
Justyna Andrzejewska, instruktor jogi, Fabryka Energii, ul. św. Antoniego 2/4

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z wagi zdrowego kręgosłupa i to niestety bywa przyczyną, że nie mamy wyuczonego nawyku dbania o niego. Problemy z kręgosłupem dotyczą nie tylko starszych, ale także coraz to młodszych osób. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak: zła postawa ciała, wady wrodzone, urazy mechaniczne.

Wady kręgosłupa, z którymi się rodzimy, oraz te wynikłe na skutek różnego rodzajów wypadków stanowią dość niski odsetek w stosunku do złych nawyków postawy, jaką przybieramy, siedząc lub stojąc. Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że właśnie to może wywołać ból, do tego stres i brak ruchu, uświadomimy sobie, że problem naprawdę dotyczy większości z nas. A o kręgosłup warto dbać, bo jest podstawowym narządem ruchu, centralną osią układu kostnego - podporą dla tułowia. Pełni także funkcję ochronną dla rdzenia kręgowego.

W praktyce jogi dla kręgosłupa ważne są trzy fazy pracy: rozluźnienie, rozciągnięcie oraz wzmocnienie. Aby ciało można było rozciągnąć najpierw musimy je rozluźnić. Te dwie fazy pracy usuwają z naszego ciała stres, korygują wady postawy i pobudzają organizm do dzia-łania. Ostatnim etapem jest wzmocnienie - aby utrzymać nas w ciągłym zdrowiu.

Tadasana (zdjęcie nr 1). Stań z połączonymi stopami i wyciągnij ręce wzdłuż ciała. Rozszerz palce stóp, dociśnij podeszwy do podłogi. Podciągnij rzepki kolanowe i napnij uda. Opuść kość ogonową w dół. Wydłuż boki ciała, unieś mostek i "otwórz" klatkę piersiową. Wyciągając ręce wzdłuż ciała, odciągnij barki od uszu. Wydłużając kręgosłup, wyciągnij czubek głowy do sufitu. Utrzymuj ciężar ciała równomiernie rozłożony pomiędzy prawą a lewą stopę. Gdy masz miesiączkę lub problemy z kręgosłupem, utrzymuj stopy na szerokość bioder.

Garudasana w Tadasanie (zdj. nr 2). Zostań w poprzedniej pozycji. Następnie zgiętą prawą rękę unieś przed sobą, drugą załóż od dołu i zapleć. Opuść barki, unieś klatkę piersiową, podnieś łokcie i odsuń dłonie od twarzy. Rozpleć ręce i powtórz pozycję na drugą stronę. Pozycja pozwoli ci bardziej poczuć i zlokalizować łopatki, aby łatwiej móc z nimi pracować w Tadasanie.

Gomukhasana w Tadasanie (zdjęcie nr 3). Stań w Tadasanie (zdj. nr 2). Przenieś prawą rękę od dołu na plecy i wsuń ją wysoko między łopatki. Drugą unieś do góry i opuść na plecy, spleć palce dłoni. Jeśli jest to niemożliwe, użyj paska pomiędzy dłońmi. Odsuń prawy bark w tył, wyciągnij lewy łokieć do sufitu, obróć ramię na zewnątrz i przysuń rękę do głowy. Wykorzystaj dłonie na plecach, aby otworzyć klatkę piersiową, wciskając je w kręgosłup. Ta asana (pozycja) uczy prawidłowego otwierania klatki piersiowej. W tej pozycji dbaj, aby układy dłoni nie wpływały na zmianę ustawienia nóg, bioder oraz głowy.

Eka Pada Pawan Muktasana (zdj. nr 4). Połóż się na plecach z połączonymi nogami. Następnie zegnij prawą nogę w kolanie i zapleć palce dłoni na kolanie. Utrzymuj pracę stóp oraz aktywność nogi na podłodze. Trzymając za kolano, przesuń barki do podłogi i po niej przesuń swoje łopatki w dół. Unieś klatkę piersiową i przesuń jej boki pomiędzy ramiona. Powtórz pozycję na drugą stronę.

Supta Padangusthasana (zdj. nr 5). Zegnij prawą nogę w kolanie i załóż pasek na stopę. Wyprostuj nogę do góry. Paska używaj do otwierania klatki piersiowej tak, jak trzymania za kolano w poprzedniej pozycji. Powtórz pozycję na drugą stronę. Uwaga! Tej pozycji nie wykonuje się w trakcie miesiączki.

Dandasana (zdj. nr 6). Usiądź z prostymi nogami na kocach złożonych w kostkę. Podeprzyj się dłońmi. Ręce zgięte w łokciach i odciągając barki w tył. Utrzymując połączone duże paluchy stóp i wewnętrzne kostki, skręcaj ich grzbiety do wewnątrz i rozszerzaj palce. Wyprostuj nogi w kolanach, podciągnij rzepki kolanowe i napnij uda. Podobnie jak w poprzedniej pozycji, otwieraj klatkę piersiową.

Istotne jest rozumienie pozycji i dokładne jej wykonanie. Korzystając ze wszystkich grup pozycji jogi, wybieramy te, które mają szczególny wpływ na kręgosłup. Nasza praktyka powinna odbywać się pod okiem dyplomowanego nauczyciela jogi.
Oprac. Aleksandra Cieśla

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto