Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądają aktorzy polskich seriali z lat 90.? Kasia z "13 posterunku", bliźniaczki z "Rodziny Zastępczej" i inni. Zobaczcie zdjęcia

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Przygody rodziny Kwiatkowskich śledziła cała Polska. Majka, Romek, Eliza, Zosia i Filip pojawiali się na szklanym ekranie od 1999 roku. Później nastolatków, m.in Aleksandrę Szwed zaangażowano do kontynuacji serii pn. "Rodzina zastępcza plus" (2004).
Przygody rodziny Kwiatkowskich śledziła cała Polska. Majka, Romek, Eliza, Zosia i Filip pojawiali się na szklanym ekranie od 1999 roku. Później nastolatków, m.in Aleksandrę Szwed zaangażowano do kontynuacji serii pn. "Rodzina zastępcza plus" (2004). screen YouTube
Każdy oglądał w tv "Rodzinę zastępczą" i "Klan". Jak wyglądają dziś gwiazdy seriali emitowanych w latach 90. ubiegłego wieku? Kto zmienił się najbardziej i co stało się z aktorami, których dziś nie zobaczymy już na ściankach i szklanych ekranach? I wreszcie jak wyglądają dziś już dziecięcy bohaterowie z "Rodziny Zastępczej" czy "Złotopolskich"? Sprawdźcie!

Spis treści

Polskie seriale z lat 90. Polsat postawił na sitcomy

W latach 90. telewizja Polsat wypuściła cztery sitcomy, na które widzowie mogli oddawać swoje głosy. Najpopularniejszy serial miał mieć swoją kontynuację. Pilotowe odcinki "Graczyków", "Rodziny zastępczej" oraz "Świata według Kiepskich" tak jednak spodobały się Polakom, że zdecydowano o kontynuacji wszystkich.

"Graczykowie" mieli swoją premierę pod koniec lat 90. Pierwsza emisja odcinka zagościła na ekranach 2 lutego 1999 roku, a w role głównych bohaterów wcielili się: Joanna Kurowska (Jadwiga Graczyk), Paweł Wawrzecki (Wiesław Graczyk), Zbigniew Buczkowski (Roman Buła Bułkowski), Joanna Brodzik (Malina Graczyk), Rafał Mohr (Rafał Graczyk). Zrealizowano 57 odcinków "Graczyków", a ich kontynuacją była seria "Graczykowie, czyli Buła i spóła", kręcona do 2002 roku.

"Rodzina zastępcza" to serial emitowany po raz pierwszy 28 lutego 1999 roku, opowiadający o perypetiach rodziny Kwiatkowskich. Małżeństwo miało dwójkę dzieci: Majkę i Filipa, ale przysposobili również Romka, bliźniaczki Elizę oraz Zosię, a w kolejnych latach Dorotkę i Wojtka oraz Pawła i Piotrka. W pierwszej serii wystąpili: Piotr Fronczewski (Jacek Kwiatkowski), Gabriela Kownacka (Anka Kwiatkowska), Monika Mrozowska (Majka Kwiatkowska), Sergiusz Żymełka (Filip Kwiatkowski), Aleksander Ihnatowicz (Romek), Aleksandra Szwed (Eliza), Misheel Jargalsaikhan (Zosia), Jarosław Boberek (policjant) oraz Maryla Rodowicz (Urszula).

"Świat według Kiepskich" po raz pierwszy pojawił się na ekranie 16 marca 1999 roku i był najdłużej kręconym sitcomem z tej serii. Powstało aż 589 odcinków. Dopiero w czerwcu 2022 roku pojawił się oficjalny komunikat stacji Polsat o zaprzestaniu dalszej produkcji. Od początku budziła ona wiele kontrowersji z uwagi na język, jakim posługiwali się bohaterowie oraz ich styl życia. Odtwórcami głównych ról byli od samego początku: Andrzej Grabowski (Ferdynand Kiepski), Marzena Kipiel-Sztuka (Halina Kiepska), Bartosz Żukowski (Waldemar Kiepski), Barbara Mularczyk (Mariola Kiepska), Ryszard Kotys (Marian Paździoch), Renata Pałys (Helena Paździoch), Dariusz Gnatowski (Arnold Boczek), Krystyna Feldman (Rozalia Kiepska), Bohdan Smoleń (listonosz Edzio).

Równolegle emitowano serial "Miodowe lata", który pojawiał się na ekranie w październiku 1998 roku i był emitowany do grudnia 2004 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, ze sceny do serialu nakręcano w Teatrze Żydowskim w Warszawie na obrotowej scenie. Nagrano w sumie 150 odcinków. Później powstała kontynuacja przygód Karola Krawczyka i Tadeusza Norka pn. Całkiem nowe lata miodowe (17 odcinków). W serialu wystąpili, m.in.: Cezary Żak, Agnieszka Pilaszewska, Katarzyna Żak, Artur Barciś oraz Dorota Chotecka.

Kultowe seriale na antenie TVP w latach 90.

W końcówce lat 90. na antenie TVP 1 i TVP 2 zagościły seriale obyczajowe: "Klan" i "Złotopolscy" (1997) oraz "Na dobre i na złe" (1999). W 2000 roku rozpoczęto emisję "M jak miłość" oraz "Plebanii". Dopiero w 2003 roku na ekranie pojawił się serial "Na Wspólnej", a w 2004 roku Polsat wyemitował "Pierwszą miłość".

"Klan" to najdłużej emitowany polski serial. Na antenie od 26 lat

Pierwszy odcinek pojawił się na szklanym ekranie 22 września 1997 roku i przedstawia wielopokoleniowe losy rodziny Lubiczów. Serial wielokrotnie był nominowany do Telekamer i dwukrotnie zajął pierwsze miejsce (1999, 2000). Do dziś w serialu występują aktorzy z pierwszej obsady: Tomasz Stockinger (Paweł Lubicz), Barbara Bursztynowicz (Elżbieta Chojnicka), Andrzej Grabarczyk (Jerzy Chojnicki), Małgorzata Ostrowska-Królikowska (Grażyna Kwapisz), Izabela Trojanowska (Monika Ross), Paulina Holtz(Agnieszka Lubicz) oraz Kaja Paschalska (Aleksandra Lubicz).

Jesteście ciekawi jak bardzo zmienili się bohaterowie wybranych seriali? Zobaczcie w galerii ze zdjęciami:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak wyglądają aktorzy polskich seriali z lat 90.? Kasia z "13 posterunku", bliźniaczki z "Rodziny Zastępczej" i inni. Zobaczcie zdjęcia - Gazeta Wrocławska

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto