MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kupić węgiel w preferencyjnej cenie? Musisz pamiętać o formalnościach. Sprawdź, gdzie trzeba złożyć wniosek na zakup węgla po 2000 zł

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Zakup węgla na preferencyjnych warunkach już lada chwila. Aby kupić opał w okazyjnej cenie, która nie przekracza 2000 zł za tonę, trzeba spełnić kilka warunków.
Zakup węgla na preferencyjnych warunkach już lada chwila. Aby kupić opał w okazyjnej cenie, która nie przekracza 2000 zł za tonę, trzeba spełnić kilka warunków. levnat/123RF.com
Sejm przegłosował ustawę węglową, która umożliwia sprzedaż opału przez samorządy w preferencyjnej cenie. Będą go mogły kupować gospodarstwa domowe, które do zasilenia domowego źródła ciepła używają węgla. Sprawdź, jakie wymogi trzeba spełnić, żeby kupić węgiel w cenie do 2000 zł za tonę. Zobacz, kiedy złożyć wniosek o węgiel w cenie gwarantowanej.

Spis treści

2000 zł za tonę węgla. Zobacz, komu przysługuje zakup węgla w preferencyjnej cenie

20 października 2022 roku Sejm przegłosował ustawę dotyczącą zakupu paliwa stałego na preferencyjnych warunkach. Dzięki niej gospodarstwa domowe mogą zaopatrzyć się w tańszy węgiel na zimę. Rodziny korzystające z węgla, jako głównego źródła ciepła, będą miały możliwość zakupu tańszego opału w gwarantowanej cenie 2000 zł za tonę. Do dokonania zakupu opału w preferencyjnej cenie, będą uprawnione gospodarstwa domowe, które spełniają warunki uzyskania dodatku węglowego. Ustawodawcom zależy, żeby nowe przepisy jak najszybciej weszły w życie. Teraz są procedowane przez Sejm, a lada chwila prawdopodobnie ustawa trafi na biurko prezydenta.

Gospodarstwo domowe będzie mogło skorzystać z zakupu węgla w preferencyjnej cenie, pod warunkiem, że źródło ogrzewania jest opalane węglem i zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Wg ustawy przegłosowanej przez Sejm gminy mają sprzedawać gospodarstwom domowym węgiel po cenie nie wyższej niż 2000 złotych brutto za tonę. Trzeba jednak pamiętać, że do tej kwoty nie są wliczone koszty transportu węgla z miejsca składowania w gminie do domu nabywcy opału. Warto też wiedzieć, że udział gmin w sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie jest dobrowolny.

Czy obowiązuje limit na zakup węgla w gwarantowanej cenie?

Gospodarstwa domowe nie będą mogły nabyć dowolnej ilości węgla w preferencyjnej cenie 2000 zł. Przepisy określają limit zakupu opału:

  • do końca tego roku – można będzie nabyć 1,5 tony węgla,
  • do 31 stycznia 2023 roku – zaopatrzymy się w kolejne 1,5 tony opału.

Sprawdź, jakich formalności powinniśmy dopełnić, żeby kupić węgiel w niższej cenie

Jeśli będziemy chcieli kupić od samorządu węgiel w cenie, która nie przekracza 2000 zł, musimy pamiętać o wypełnieniu formularza. Wniosek o zakup węgla w preferencyjnej cenie będzie można złożyć online lub osobiście zanieść do lokalnego urzędu gminy.

W sytuacji, gdy urząd, do którego jesteśmy przypisani, nie będzie uczestniczyć w rządowym programie sprzedaży węgla w gwarantowanej cenie, na podstawie złożonego wniosku musi wydać zaświadczenie, że przysługuje nam zakup opału za 2000 zł. Z tym dokumentem powinniśmy się udać do sąsiedniego samorządu, który bierze udział w programie. Najlepiej wybrać urząd gminy znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, żeby koszt transportu węgla do domu był możliwie najniższy.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak kupić węgiel w preferencyjnej cenie? Musisz pamiętać o formalnościach. Sprawdź, gdzie trzeba złożyć wniosek na zakup węgla po 2000 zł - RegioDom.pl

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto