Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kiedyś wyglądały egzaminy dojrzałości w Polsce? Matura na starych kadrach

Klaudia Kłodnicka
Matura w I Liceum Medycznym przy ul. Ciołka 27 w Warszawie.
Matura w I Liceum Medycznym przy ul. Ciołka 27 w Warszawie. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Polscy maturzyści zdają egzamin dojrzałości od XIX wieku. W tym roku, ze względu na pandemię covid-19 wyglądają one całkiem inaczej. Najważniejszą zmianą na maturze jest to, że egzaminy odbywają się tylko z części pisemnych trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego. A jak to wyglądało sto lat temu? Zobaczcie!

Wczoraj rozpoczął się maturalny maraton. Uczniowie zdają dziś matematykę, w czwartek język angielski. Maturzyści nie muszą zdawać obowiązkowo przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Jak kiedyś wyglądały matury?

Historia egzaminu dojrzałości sięga tak naprawdę czasów plemiennych. Każda kultura posiadała szereg rytuałów, które miały pomóc wkroczyć w kolejny etap życia: w tym wypadku w dorosłość. Arnold van Gennep, francuski etnograf i folklorysta, określa owe obrzędy mianem rytuałów przejścia. Jako że wiązały się one z pewnego rodzaju inicjacją, często obejmowały okaleczenie ciała mające potwierdzić odwagę i wytrzymałość. Podobną funkcję, czy też potwierdzenie dojrzałości absolwenta liceum, pełni obecnie egzamin maturalny - choć na szczęście nie obejmuje tak drastycznych metod.

Samo słowo "Matura" pochodzi od łacińskiego maturus, co oznacza dosłownie: "dojrzały". Dzisiejszy egzamin jest w pewnym sensie kontynuatorem tradycji plemiennych - jak też zostało wskazane powyżej - lecz swą formę czerpie z czasów znacznie mniej odległych. Jego początków należy szukać we francuskich reformach edukacji doby Wielkiej Rewolucji (1789), które za sprawą wojen napoleońskich rozprzestrzeniły się na całą Europę.

Matura w formie podobnej do dzisiejszej po raz pierwszy pojawiła się w Prusach w 1812 roku. Wtedy też uformował się nowy typ nauczania, zgodnie z którym wprowadzono klasy i godziny lekcyjne, zaś cały cykl nauki obejmował 9 lat. W Polsce egzamin dojrzałości prawdopodobnie wprowadzono już w latach 20. XIX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto