Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak do jaskini, to na Jurę!

Redakcja
Rezerwat Sokole Góry. Jedna z sesji terenowych. Speleolodzy z całego kraju podczas wędrówki po skałkach i jaskiniach  Jury.
Rezerwat Sokole Góry. Jedna z sesji terenowych. Speleolodzy z całego kraju podczas wędrówki po skałkach i jaskiniach Jury.
W Olsztynie koło Częstochowy była "baza wypadowa". Tam spotkali się na Sympozjum Speleologicznym grotołazi z całej Polski. Konferencja, która zgromadziła grono specjalistów różnych dziedzin nauki, a także praktyków i grotołazów, obfitowała w liczne sesje referatowe, poświęcone szeroko pojętemu problemowi ochrony jaskiń. 47. Sympozjum Speleologiczne odbywało się pod patronatem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W otwarciu wzięli udział: Jolanta Prażuch, Regionalny Konserwator Przyrody w Katowicach oraz pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Dla fanów i naukowców
Ale grotołazi nie byliby prawdziwymi "jaskiniowcami", gdyby poprzestali tylko na debatowaniu o urokach i wartościach przyrodniczych jurajskich jaskiń. Po serii referatów, ruszyli więc w drogę... Organizatorzy zaplanowali kilka sesji terenowych, podczas których uczestnicy Sympozjum Speleologicznego odwiedzili m.in. rezerwat Sokole Góry i odkrytą w 2012 roku jaskinię Niedźwiedzia Górna (w systemieTowarna). Sokole Góry, bo są największym jurajskim rezerwatem przyrody od 60 lat, a Niedźwiedzią Górną, bo jest najmłodszą z poznanych przez grotołazów oraz badanych przez naukowców setek jaskiń na Jurze.

Dla zbójców i dla królów
Jaskinia Towarna, czyli właśnie Jaskinia Niedźwiedzia, bywa tak nazywana, bo odnaleziono tu szczątki niedźwiedzi jaskiniowych ze środkowego paleolitu. Warto też wiedzieć, że jurajskie jaskinie to jedno z największych skupisk jaskiń w Polsce. Znajdujące się tu skały wapienne powstały w wyniku osadzania się na dnie morza skorupiaków. Później, stopniowo ulegając erozji, wytworzyły jaskinie, jako jedną z form krasu. Można w nich znaleźć ślady człowieka pierwotnego - pierwsze na terenie Polski. Jaskinie były bowiem dla ludzi schronieniem przed dzikimi zwierzętami oraz chłodem. W czasach nowożytnych były kryjówkami podczas wojen, ale też chroniły zbójców. Niektóre jaskinie mają swoje legendy, jak Jaskinia Łokietka, w której ponoć król Polski ukrywał się w czasie walk o tron, prowadzonych z królem czeskim Wacławem II.

Oznaczone dla turystów
Niedawne Sympozjum Speleologiczne zgromadziło fachowców, co wcale nie znaczy, że jurajskie jaskinie nie są dostępne dla turystów. Są, ale tylko te, po których oprowadzają przewodnicy.


Jolanta Prażuch, Regionalny Konserwator Przyrody
Województwo śląskie kojarzy się głównie z terenami przekształconymi w wyniku działań przemysłu, gdzie pozostało niewiele naturalnych fragmentów środowiska. Pomimo tego, przyroda śląska zachowała wiele miejsc o ponadprzeciętnej wartości - Jura Krakowsko-Częstochowska jest jednym z nich. To miejsca, które na pewno warto polecić, także ze względu na dobrze zagospodarowane zaplecze turystyczne.


JASKINIOWE NAJ...
Najdłuższe jurajskie jaskinie to: Jaskinia Wierna (1027 m), Jaskinia Wierzchowska Górna (975 m), Jaskinia Brzozowa (645 m), Jaskinia Szachownica I (600 m), Jaskinia Twardowskiego (500 m).

Najgłębsze jurajskie jaskinie to: Jaskinia Studnisko (w "Sokolich Górach" - 75,5 m), Jaskinia Szeroki Aven (59 m), Jaskinia Januszkowa Szczelina (56 m), Jaskinia Piętrowa Szczelina (45 m), Jaskinia Błotna (42 m).

Najczęściej zwiedzane przez turystów (z przewodnikiem) jurajskie jaskinie to: Jaskinia Wierzchowska, Górna w Wierzchowiu, Jaskinia Łokietka w Ojcowie, Jaskinia Ciemna w Ojcowie, Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach, Jaskinia Głęboka w Górze Zborów. W Krakowie można zwiedzić jaskinię Smocza Jama.

Najczęściej pokazywana jurajska jaskinia to: Jaskinia Nietoperzowa, gdzie kręcono zdjęcia do filmu "Ogniem
i mieczem". Długość - ok. 306 m. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych w niej w dużej ilości nietoperzy. Badania archeologiczne wykazały też istnienie u jej wejścia obozowiska łowców niedźwiedzia jaskiniowego w epoce środkowego i górnego paleolitu.

Największa - i zarazem uważana za najpiękniejszą na Jurze - to: Jaskinia Wierna, znajdująca się w Ostrężniku - wsi położonej niedaleko Żarek. Prymat najpiękniejszej odebrała od nie tak dawno odkrytej jaskini Maurycego. Obie zostały zabezpieczone kratami, co uchroniło ich szatę naciekową przed zniszczeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto