Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interna ma świetny zespół specjalistów. Ale brakuje sprzętu, a warunki lokalowe są fatalne

Katarzyna Kijakowska
Kierownik oddziału Andrzej Wójcik zapewnia, że interna ma teraz świetnych specjalistów
Kierownik oddziału Andrzej Wójcik zapewnia, że interna ma teraz świetnych specjalistów fot. Grzegorz Kijakowski
Szef oddziału wewnętrznego nie ma wątpliwości: połączenie dobrze wykwalifikowanej kadry specjalistów wraz z pomocą zewnętrzną dla szpitala i interny musi skutkować zmianą wizerunku placówki.

- Kiedy jesienią 2014 roku obejmowałem oddział w Oleśnicy pracowało na nim dwóch lekarzy internistów na pół etatu i rezydent, który przygotowywał się do odejścia - opowiada Andrzej Wójcik. Teraz sytuacja kadrowa interny w niczym nie przypomina tej sprzed niespełna roku. - Do naszego zespołu dołączył kardiolog, hematolog, dwóch lekarzy z drugim stopniem specjalizacji , z których jeden rozpoczyna jeszcze specjalizację kardiologiczną, dwóch kolejnych z trzyletnim stażem pracy na oddziale wewnętrznym, mamy diabetologa, jeden z lekarzy specjalizuje się w gastroenterologii. I - co bardzo ważne - mamy wreszcie stałego lekarza na izbie przyjęć. To doktor habilitowany, kardiolog ze specjalizacją chorób wewnętrznych. Wcześniejsza praktyka, że izbą, na zmiany zarządzali lekarze z oddziału, nie sprawdziła się. To miejsce musi mieć gospodarza.

Zacząć od izby
Ale sami specjaliści, bez odpowiedniego sprzętu i lepszych warunków lokalowych, świetności internie nie przywrócą. Doktor Andrzej Wójcik nie ma co do tego wątpliwości.
- Uważam, że należy rozpocząć od przebudowy i modernizacji izby przyjęć - udowadnia kierownik oddziału. - Przede wszystkim trzeba wydzielić pomieszczenia do przyjęcia pacjentów i ich krótkoterminowych pobytów. Nie może być tak, że pacjent jest badany, a w tej samej chwili do pomieszczenia wpadają policjanci z nietrzeźwym zatrzymanym, którym od ręki trzeba się zająć. Z kolei stworzenie czteroosobowej monitorowanej sali z częścią obserwacyjną odciążyłoby oddział i zmniejszyło koszty. W tej sytuacji nie każdy pacjent musiałby trafiać na oddział. Na izbie przyjęć potrzebne są też cztery monitory oraz USG do badań przesiewowych. - To urządzenie dawałoby lekarzowi szybki obraz stanu pacjenta - przekonuje Wójcik.

Małe sale
W tym roku ma się rozpocząć remont oddziału wewnętrznego. Ale jego zakres, ze względu na skromne środki którymi dysponuje szpital, nie rozwiąże najważniejszych problemów oddziału. - Wolałbym przeprowadzać tę modernizację etapami, ale zrealizować ją tak jak należy - przyznaje Andrzej Wójcik. I dodaje, że z takim zespołem specjalistów w szpitalu w Oleśnicy można by przeprowadzać więcej wysokospecjalistycznych procedur. - Ale nie wtedy, gdy mamy do dyspozycji sześcioosobowe sale bez wentylacji - mówi lekarz. Jego zdaniem należy robić wszystko, by w sali leżało maksymalnie czterech pacjentów. Każda z nich powinna też dysponować węzłem sanitarnym. Konieczne jest też wydzielenie na oddziale dwóch izolatek. - Myślę o tym w kontekście leczenia hematologicznego, a nawet zakontraktowania poradni hematologicznej, której na naszym terenie nie ma - mówi.
Na oddziale, ale też w całym szpitalu, brakuje specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu. - Potrzebujemy dodatkowego USG serca i dodatkowego USG brzucha. W szpitalu jest tylko jedno takie urządzenie, które ma 13 lat i służy całemu szpitalowi nie tylko pacjentom z naszego oddziału - podkreśla.

Róbmy to etapami
Skąd pieniądze na to wszystko? Andrzej Wójcik prosi o współpracę samorządy, zwraca się do sponsorów. - Nie myślmy o tych inwestycjach od razu w kategorii milionów - apeluje. - Zacznijmy od izby przyjęć, rozłóżmy to w czasie, ale konsekwentnie dążmy do tego, by plany zrealizować. Umiemy leczyć ludzi, ale nie mamy warunków, by sprawnie działać.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto