Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inspektor weterynarii ostrzega przed ptasią grypą

ip
Dziś w starostwie odbyła się konferencja Powiatowego Lekarza Weterynarii Henryka Balcara w związku z wystąpieniem na powiatu namysłowskiego ogniska ptasiej grypy. Uczestniczył w niej także starosta Wojciech Kociński

Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Oleśnicy: Henryk Bajcar wraz z Kornelią Kurdelą i Tadeuszem Partyką poinformowali o istniejącym poważnym zagrożeniu związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa H5N8 wśród ptactwa domowego. Jednocześnie zaznaczyli, że wirus ten nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Obecnie na terenie kraju zanotowano 30 ognisk tego wirusa. Najwięcej znajduje się na terenie województwa lubuskiego, w okolicach Gorzowa Wlkp. oraz w dorzeczach Odry. Na Dolnym Śląsku wirusa ptasiej grypy wykryto Kudowie – Słone.

7 stycznia potwierdzono przypadek w województwie opolskim, w gospodarstwie położonym w miejscowości Włochy, gmina Domaszowice na terenie powiatu namysłowskiego. Gospodarstwo to sąsiadowało z wiejskim stawem, na którym przebywały dzikie kaczki, będące nosicielami wirusa.

W związku z wystąpieniem choroby tamtejsze służby weterynaryjne wdrożyły w gospodarstwie odpowiednie procedury zwalczania tj. utylizację drobiu oraz działania dezynfekcyjne i skutecznie opanowały sytuację.

Aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem H5N8, wszyscy hodowcy drobiu zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasady bioasekuracji, aby chronić stado drobiu przed wniknięciem wirusa.

Od 28 grudnia 2016 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

/ Dz. U. 2016 r. poz. 2091/.

Najważniejsze nakazy tego rozporządzenia to:

- odosobnienie drobiu w zamkniętych obiektach budowlanych, aby uniemożliwić kontakt z dzikimi ptakami,

- utrzymywanie drobiu w sposób uniemożliwiający dostęp do otwartych zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki,

- karmienie i pojenie drobiu w sposób zabezpieczający przed kontaktem z ptakami dzikimi i ich odchodami,

- wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściem do budynków w których przebywa drób

Rozporządzenie nakłada na posiadaczy drobiu obowiązek zgłoszenia do Inspekcji Weterynaryjnej lub najbliższego lekarza weterynarii o wystąpieniu poniższych niepokojących objawów:

- zwiększonych padnięć drobiu

- znaczącego spadku pobierania wody i paszy

- duszności, kaszlu, sinicy, biegunki oraz

- nagłego spadku nieśności.

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w art. 78 przewiduje karę grzywny / mandat/ za niestosowanie się do nakazów i zakazów tego rozporządzenia.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomniał o obowiązku zgłoszenia i rejestracji w Inspektoracie Weterynarii posiadania drobiu.

- Rejestracja jest wolna od opłat, można jej dokonać także przez telefon. W uzgodnieniu ze Starostą Oleśnickim spis przydomowych stad drobiu prowadzić będą sołtysi, którym serdecznie dziękuję za zaangażowanie w tą sprawę. Bądźmy czujni i wykażmy dyscyplinę – dodał na zakończenie konferencji pan Henryk Bajcar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto