Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile mieszkańców ma Oleśnica? Zgony, urodzenia, wyprowadzki

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Klaudia Kłodnicka
Liczba ludności Oleśnicy od kilku lat utrzymuje się na stosunkowo podobnym poziomie. To średnio około 35,5 tys. mieszkańców z jednoczesną tendencją zniżkową w stosunku do lat ubiegłych.

Jak informuje oleśnicki magistrat obecnie w Oleśnicy w ewidencji jest 35.245 mieszkańców. Liczba urodzeń w poszczególnych latach nieznacznie się różni. Ostatnie 3 lata wskazują jednak i w tym aspekcie tendencją spadkową, co obrazuje poniższy wykres. W 2019 roku na świat przyszło 351 dzieci, rok później 326, a w roku minionym zaledwie 294 osób. Na przestrzeni ostatnich lat zauważalny jest natomiast wzrost liczby zgonów. W 2019 pożegnaliśmy 378 oleśniczan, w 2020 roku - 460, a ubiegłym roku o 485. Najwięcej w wieku ponad 85 lat żyje w Oleśnicy kobiet. W minionym roku liczba ta sięgnęła 604 osoby w stosunku do 258 mężczyzn w tym przedziale wiekowym. W wieku od 0 do 4 lat w 2021 roku więcej było jednak chłopców, bo 877, dziewczynek 825.

Przyjeżdżają rodzić

W minionym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Oleśnicy w 2021 roku sporządzono 3640 aktów stanu cywilnego. To 2695 aktów urodzenia, 281 aktów małżeństwa i 664 aktów zgonu. Należy przy tym pamiętać, że na te sumy składa się rejestracja zdarzeń (urodzenia, małżeństwa i zgonu), które nastąpiły na terenie właściwości USC: miasto Oleśnica, gmina Oleśnica i gmina Dobroszyce, a także zdarzeń, które zostały wpisane w polski rejestr stanu cywilnego, np.: przysposobienia czy transkrypcja aktów. W dalszym ciągu widać tendencję wzrostową jeżeli chodzi o liczbę sporządzonych aktów urodzenia w oleśnickim USC. W 2021 r. zarejestrowano o 1098 więcej aktów urodzenia niż w 2019 roku. Duży wpływ na to ma prężnie działająca oleśnicka porodówka. Oddział ginekologiczno-położniczy w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem także wśród pacjentek spoza powiatu.

Zarejestrowane akty urodzenia dzieci urodzonych w oleśnickim szpitalu w zasadniczej większości nie dotyczą mieszkańców miasta Oleśnicy. Tak jak w latach poprzednich większość to mieszkańcy Wrocławia lub powiatu wrocławskiego, ale także odległych gmin Polski - informuje Urząd Miasta Oleśnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto