Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II LO nawiązało współpracę z czeskim gimnazjum

ip
II Liceum Ogólnokształcące przesłało nam swoją relację dotyczącą współpracy z czeskimi partnerami

Powoli dobiegają końca obchody Roku Czeskiego w Oleśnicy związane z czeskim partnerem naszego miasta – Chrudimiem. Dzięki wsparciu włodarzy obu miast II Liceum Ogólnokształcące im ks. Jana Twardowskiego nawiązało kontakt z Gimnazjum im. Josefa Ressela i zaprosiło nauczycieli i uczniów tej szkoły do realizacji wspólnego projektu w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Na przełomie maja i czerwca tego roku gościliśmy grupę czeskich uczniów i nauczycieli, a już we wrześniu otrzymaliśmy zaproszenie do Chrudimia.

2 października grupa naszych uczniów pod opieką dyrektora szkoły i nauczyciela biologii Pani Jolanty Kwaśniewskiej udała się z rewizytą do Czech. Program czterodniowego pobytu był bardzo bogaty. Bezpośrednio po przyjeździe, powitaniu przez dyrektorkę szkoły Panią Klarę Jelinkową, nauczycieli: Panią Evę Hruba i Jitkę Hola i oczywiście uczniów, uczestników wymiany, zwiedzaliśmy zabytkowy, bo 150 - letni budynek szkoły, aulę, stołówkę i niewielką salę gimnastyczną. Następnie, wspólnie z czeskimi kolegami, spotkaliśmy się z burmistrzem Chrudimia - Panem Peterem Rzeźniczkiem, który mówił o współpracy obu partnerskich miast i w humorystyczny sposób przybliżył nam sylwetkę patrona szkoły - J. Ressela, znanego w Czechach wynalazcę. Po południu był czas na zwiedzanie historycznego centrum miasta. Mimo że Chrudim jest miastem mniejszym od Oleśnicy, funkcjonuje w nim kilka muzeów m. in. regionalne, barokowych rzeźb i jedyne w Czechach muzeum marionetek. Dopiero późnym popołudniem dotarliśmy do domów naszych czeskich kolegów, którzy gościli nas w czasie całego pobytu.

Kolejny dzień, mimo padającego deszczu, spędziliśmy na wycieczce terenowej w Geoparku Żelazne Góry, realizując zajęcia z hydrologii i zbierając materiał badawczy do popołudniowych zajęć w pracowni biologicznej. Po obiedzie zwiedziliśmy stadninę koni w Slatinanach prowadzącą hodowlę zwierząt unikatowej rasy, a na zakończenie dnia badaliśmy czystość wód metodami biologicznymi, wykorzystując zebrany podczas ćwiczeń terenowych materiał.

W środę - kolejny wyjazd, tym razem do Jihlawy. Pobyt w tej miejscowości zaczęliśmy od zwiedzania miejscowego browaru „ Jeżyk”, gdzie poznaliśmy cały proces produkcji piwa, od mieszania głównych składników po butelkowanie gotowego produktu, czyli piwa. Później zwiedzaliśmy pochodzące prawdopodobnie z XIV w. jhlawskie podziemne miasto ciągnące się pod Starówką. Popołudnie spędziliśmy w miejscowym ZOO, gdzie wielu z nas po raz pierwszy w życiu trzymało na rękach żywego węża koralowego i karmiło żywym pokarmem przesympatyczne surykatki.

Ostatnie przedpołudnie upłynęło nam na kolejnych polsko – czeskich zajęciach z biologii i chemii. Każdy z nas rozpoznawał rośliny i zwierzęta z bogatej kolekcji pomocy dydaktycznych szkoły (niektóre z nich liczą ok. 100 lat). W pracowni chemicznej oznaczaliśmy i obliczaliśmy zawartość jonów miedzi w wodzie, a na lekcji z genetyki określaliśmy efekty różnych genetycznych krzyżówek zwierząt. Czas spędzony na wspólnej pracy upłynął tak szybko, że nawet się nie obejrzeliśmy , a już trzeba było się żegnać z czeskimi kolegami . Ze łzami w oczach, ale bardzo zadowoleni z pobytu, wyjeżdżaliśmy z czeskiego Chrudimia do domu. Opuszczając mury gimnazjum, umówiliśmy się na kolejny wspólny projekt w przyszłym roku i miejmy nadzieję, że uda się go zrealizować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto