Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa szaleje. 10 razy więcej zachorowań w powiecie radomszczańskim

mk
fot. NaszeMiasto.pl
Grypa szaleje. 10 razy więcej zachorowań w powiecie radomszczańskim...

Przychodnie pękają w szwach, a kolejki w aptekach rosną. Lekarze przyznają, że tak ciężkiego sezonu grypowego nie było od kilku lat. Z ostatniego komunikatu wydanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomsku wynika, że tylko w ciągu ostatniego tygodnia zgłoszono 1216 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowań grypopodobnych (290 u dzieci i 926 u osób dorosłych). Co ciekawe, w analogicznym okresie sezonu 2015/2016 było 117 (czyli 10 razy mniej) przypadków takich zachorowań (42 u dzieci i 75 u dorosłych).

Powiatowy Inspektor Małgorzata Widawska uspokaja, że takie ciężkie sezony rzeczywiście zdarzają się co kilka lat i trudno powiedzieć, że czego wynika nagły wzrost liczby zachorowań.
- W tym sezonie mamy znacznie więcej zachorowań niż rok czy dwa lata temu, ale do epidemii jeszcze daleko - mówi Małgorzata Widawska i radzi tym, których grypa jeszcze nie dopadła. - Najlepszym sposobem zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy wciąż są szczepienia. Warto się zaszczepić jeszcze w tym sezonie, szczepionka zacznie działać po około 4 tygodniach, a właśnie na luty zawsze przypada największa w sezonie liczba zachorowań.

Od początku sezonu epidemicznego 2016/2017, czyli od 1 września, zarejestrowano łącznie 4611 zachorowań, to około 3 razy więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu - wówczas było ich 1619.

Od stycznia do marca jedna placówka POZ powiatu radomszczańskiego uczestniczy w systemie epidemiologicznym i wirusologicznym nadzoru nad grypą (SENTINEL). Badania wykonywane są w pracowni wirusologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Dotychczas pobrano dwie próby do badań.

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy grypy. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania: objawów ogólnych – wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia, objawów ze strony układu oddechowego – suchego kaszlu, bólu gardła i katarem (zwykle o niedużym nasileniu). U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny – obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty. U małych dzieci niezwykle istotne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych. Należy jednak podkreślić, iż najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę.
W celu zapobieżenia zachorowaniu i dalszemu szerzeniu się grypy zaleca się: regularne, coroczne szczepienie przeciwko grypie, regularne mycie rąk, częste mycie rąk wodą i mydłem, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe środkiem dezynfekującymi na bazie alkoholu, co zmniejsza ryzyko zakażenia przenoszonego przez ręce zanieczyszczone wirusami grypy, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki, ewentualnie rękoma, które następnie należy umyć wodą i mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu, unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, unikanie tłumu i masowych zgromadzeń.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto