Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew. Wybór nowego przewodniczącego Rady Miejskiej - komentarz radnych

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Publikowaliśmy już na łamach naszego serwisu komentarz byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Gniewie - Dariusza Kowalewskiego w związku z jego rezygnacją z funkcji. Teraz otrzymaliśmy komentarz "drugiej" strony. Publikujemy go w całości poniżej. Mamy nadzieję, że to pozwoli już całkowicie wyjaśnić wszelkie niedomówienia.

Drodzy Mieszkańcy Gminy Gniew

Nie jesteśmy zwolennikami prowadzenia dyskusji między sobą przy pomocy łam gazety, jednak skoro taką formę narzucił nam niejako Pan Radny Dariusz Kowalewski, to czujemy się w obowiązku zdementować stawiane zarzuty, również w takiej formie.

W odpowiedzi na list otwarty zamieszczony 24.01.2020 r. przez radnego Rady Miejskiej w Gniewie Dariusza Kowalewskiego informujemy , że wniosek o odwołanie radnego z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gniewie, mimo złożenia przez radnych , nie doszedł do skutku. Radny podał się sam do dymisji wskutek czego została wprowadzona i podjęta uchwała, większością głosów, przyjmująca rezygnację z powierzonej funkcji.

Nieprawdą jest to, że wniosek o odwołanie, a także powołanie nowego przewodniczącego został złożony w niedemokratyczny i niezgodny z prawem sposób. Zgodnie z art.20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że Rada gminy może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Przyznanie przewodniczącemu prawa do ustalania porządku obrad sesji rady gminy nie oznacza, że radni nie mają możliwości ingerencji w jego kształt. Rada gminy może dokonywać zmian w porządku obrad zarówno na początku sesji, zaraz po odczytaniu porządku przez przewodniczącego, ale także na etapie jego realizacji. Przepis art. 20 ust. 1a usg poza wymogiem uzyskania bezwzględnej większości głosów nie wprowadza żadnych innych ograniczeń. Nie mogą być one zamieszczone również w statutach gmin. Zmiany porządku obrad mogą polegać w szczególności na: wprowadzeniu do niego nowego punktu, np. projektu nowej uchwały, usunięciu z niego danego punktu lub punktów, przesunięciu kolejności rozpatrywanych punktów, zmianie treści jednego lub więcej punktów. Wprowadzenie zmian do porządku obrad należy więc do wyłącznej kompetencji rady gminy i jest zgodne z prawem.

Nieprawdą jest również konieczność dostarczenia wprowadzonych uchwał radnym przed rozpoczęciem sesji Rady Miejskiej. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku NSA z 1 lipca 2008 r. (sygn. II OSK 448/08, LEX nr 1043362), jeżeli radni bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady zmienią porządek obrad, to można także – w zakresie jaki wynika z przegłosowanej zmiany porządku obrad – zgłosić projekty i podjąć określone uchwały. Art. 20 ust. 1a u.s.g. nie wprowadza ograniczeń co do tego, w jakim momencie obrad mogą być dokonane zmiany w porządku obrad, byleby zostały one wprowadzone wymaganą większością głosów (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 3 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Gl 396/08, LEX nr 509626).

Nieprawdą jest to, że nie można wprowadzać uchwał dotyczących spraw personalnych. Najwyższy Sąd Administracyjny wyrokiem z 1 lipca 2008 r. (sygn. akt II OSK 447/08, NZS 2008/6/115), w którym stwierdził, że rada gminy jest organem kolegialnym i jedyną formą, w jakiej uzewnętrznia się jej wolą, jest podejmowanie uchwał, również tych tzw. personalnych. Ponieważ rada może wypowiadać się tylko w takiej formie, to zmiana porządku obrad bez możliwości podjęcia w określonym nią zakresie uchwał czyniłaby możliwość zmiany porządku obrad czynnością pozorną. Nie jest rzeczą sądu oceniać stosowanie mechanizmów politycznych, w tym możliwości budowania koalicji w sytuacji, gdy rada, zmieniając porządek obrad i podejmując – w tym zakresie – uchwały w przepisanym ustawowo trybie, działa w granicach kompetencji określonych ustawowo.

Nieprawdą jest to, że nie można dokonać wyboru nowego przewodniczącego przy nieobecności jednego z radnych podczas sesji RM. Zgodnie z Art.19.1. ustawy o samorządzie gminnym rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1–3wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Czyli wystarczy ośmiu z piętnastu radnych. Nowy przewodniczący RM został wybrany zgodnie z prawem, bezwzględną większością głosów w liczbie ośmiu głosów za, sam nie biorąc udziału w głosowaniu.

Nieprawdą jest to, że Burmistrzowi groziła dyscyplina finansowa oraz płacenie jakichkolwiek kar finansowych z powodu przerwy w obradach sesji RM. Radni maja prawo do przerw podczas trwania obrad sesji RM. Czas przerwy może wynikać z zaistniałych potrzeb.

W/w dowody (akty prawne) świadczą o nieprawidłowej interpretacji prawa przez radnego Dariusza Kowalewskiego. W związku z powyższym, słowa byłego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gniewie z artykułu z dnia 24.01.2020 r. tj. "niedemokratycznych działań”, "bezprecedensowej sytuacji”, "niezgodnej z prawem”, "nieodpowiedzialne działania prowadzą do destrukcji, sporów i paraliżu” itd. oraz przytoczone przez niego "podstawy prawne” uważamy za bezpodstawne, krzywdzące, pomawiające, godzące w naszą praworządność oraz podważające nasze oddanie sprawom mieszkańców Miasta i Gminy Gniew.

My, jako Radni Rady Miejskiej w Gniewie, mając na uwadze w szczególności dobro mieszkańców Miasta i Gminy Gniew, postanowiliśmy dokonać zmiany na stanowisku Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gniewie. Powodem zmiany była petycja kilkuset mieszkańców, stronniczość oraz brak zaufania , który systematycznie tracił do radnych Pan Darek Kowalewski jako Przewodniczący RM. Dziwi nas zaskoczenie kolegi Radnego Kowalewskiego, bo w prywatnych rozmowach radni kilkukrotnie sygnalizowali mu, że sposób w jaki wykonuje funkcję Przewodniczącego Rady jest niewłaściwy, jednak te sygnały okazały się nieskuteczne.

Nasza cierpliwość skończyła się, kiedy Przewodniczący RM zaczął w sposób uprzywilejowany traktować Burmistrza Macieja Czarneckiego. Jako radni czuliśmy się ignorowani, a obrady RM wyglądały jak "audiencja” u Burmistrza, a nie jak sesja RM, gdzie Burmistrz jest gościem.

Mimo krytycznych i niezgodnych z prawdą słów Pana Radnego Dariusza Kowalewskiego, chcemy uspokoić Mieszkańców całej gminy, bez podziałów na miasto i wieś. Byliśmy, jesteśmy i będziemy radnymi całej gminy bez podziałów i obiecujemy zaangażowanie oraz dbałość o wszystkie tereny w naszej gminie. Panu Burmistrzowi oferujemy współpracę oraz otwarty i uczciwy dialog, oparty na równorzędnych zasadach dla dobra wspólnego mieszkańców Miasta i Gminy Gniew.

Radni Rady Miejskiej w Gniewie

Jacek Ruda, Dominik Diller, Jarosław Sławiński, Damian Szmyt, Ewa Majewska , Aleksandra Szramka, Łukasz Reimus

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto