Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzaminatorzy WORD chcą podwyżki i...nie przychodzą do pracy. Trwa protest w wielu miastach Polski. Jak jest w naszym regionie?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Egzaminatorzy żądają m.in. pełnej niezależności i obiektywności decyzji egzaminatora dotyczącej wyniku egzaminu.
Egzaminatorzy żądają m.in. pełnej niezależności i obiektywności decyzji egzaminatora dotyczącej wyniku egzaminu. Karolina Jurek-Bugla
W poniedziałek, 4 lipca rozpoczęła się w Polsce akcja protestacyjna egzaminatorów kandydatów na kierowców. Najpierw do pracy nie przyszli pracownicy Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, później w ich ślady poszli egzaminatorzy m.in. z Koszalina, Suwałk i Szczecinka. Na Dolnym Śląsku akcji protestującej nie ma, ale problemy są takie same. Chodzi o pieniądze...

W wielu ośrodkach w kraju trzeba było odwoływać egzaminy na prawo jazdy, bo nie miał ich kto prowadzić. W niektórych WORD-ach w Polsce egzaminy nie odbywają się wcale, w innych przeprowadzana jest tylko część zaplanowanych. Ale egzaminatorzy na prawo jazdy w WORD-ach nie mają prawa do strajku, ponieważ nie są zrzeszeni w związkach zawodowych. Mogą więc gremialnie nie przychodzić do pracy, biorąc np. zwolnienia lekarskie L4 lub urlop na żądanie. I tak właśnie się dzieje.

Jak zapewniła nas Agnieszka Brząkała z Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Oddziale Terenowym DORD w Oleśnicy egzaminy były i są nadal przeprowadzane przez egzaminatorów zgodnie z planem. - Nie mamy sygnałów, by w najbliższym czasie sytuacja ta miała ulec zmianie - dodała.

Podobnie jest we wszystkich oddziałach Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Egzaminy prowadzone są zgodnie z planem.

Ale podwyżki by się przydały. Egzaminatorzy, którzy protestują podkreślają, że ich działania nie są przeciwko dyrektorom, czy marszałkom, a swoje postulaty kierują właśnie do Ministerstwa Infrastruktury, które reguluje ich wynagrodzenia. To nie zmieniło się od 2013 roku.

Egzaminatorzy żądają pełnej niezależności i obiektywności decyzji egzaminatora dotyczącej wyniku egzaminu. Ma się również zmienić system egzaminowania w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Egzaminatorzy oczekują także większego wynagrodzenia - przedstawia gdansk.naszemiasto.pl

Udało nam się porozmawiać z jednym z oleśnickich egzaminatorów. Jak się dowiedzieliśmy początkujący egzaminator zarabia ciut powyżej pensji minimalnej. Szansę na podwyżkę ma dopiero z awansem zawodowym, ale na to potrzebuje dwóch lat. - Niewiele osób zdecyduje się, żeby tak pracować. Szczególnie teraz, gdy wszystko jest tak bardzo drogie - słyszymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto