Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Bez Tytoniu. Oleśnicki sanepid ostrzega

OPRAC.:
Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
31 maja rokrocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W 2022 roku przyświeca mu hasło "Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska". Z tej okazji, PSSE w Oleśnicy przygotowała komunikat.

Produkcja wyrobów tytoniowych stanowi znaczące obciążenie dla środowiska naturalnego. Począwszy od przekształcania terenów pod uprawy, używania nawozów, pestycydów (chemicznych środków służących do ochrony upraw przed szkodnikami), poprzez łańcuch transportu i dystrybucji, a kończąc na wyrzucaniu odpadów związanych z tymi wyrobami wprost do środowiska.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje:

  • Na całym świecie każdego roku około 3 500 000 hektarów ziemi jest niszczonych pod uprawę tytoniu. Uprawa tytoniu przyczynia się również do wylesiania 200 000 hektarów rocznie.
  • Każdego roku ścina się 600 000 000 drzew, aby wyprodukować 6 bilionów papierosów, co zmniejsza ilość czystego powietrza, którym oddychamy.
  • Szacuje się, że w wyniku produkcji i używania wyrobów tytoniowych do atmosfery każdego roku zostają wyemitowane 84 000 000 ton dwutlenku węgla, podnoszącego globalną temperaturę.
  • Każdego roku do produkcji tytoniu zużywa się około 22 000 000 000 litrów wody.

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i ciągle rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety. Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.

Niedopałki papierosów i inne resztki pochodzące z wyrobów tytoniowych są najczęstszymi zbieranymi odpadami podczas sprzątania miast i plaż na całym świecie. Aż 2/3 wszystkich wypalanych papierosów jest wyrzucanych wprost do środowiska (liczone są one w bilionach sztuk). Filtr, będący częścią papierosa, nie jest biodegradowalny, czyli nie ulega samoistnie procesom rozkładu i zalega w środowisku. Przeprowadzane przez naukowców badania udowadniają, że w niedopałkach znajdują się wszystkie toksyczne substancje obecne w papierosie, które następnie wypłukiwane są przez wodę, szkodząc organizmom żywym - podaje oleśnicki sanepid.

Uzyskaj pomoc

Jeśli chcesz rzucić palenie, ale potrzebujesz wsparcia, zadzwoń do prowadzonej przez Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc. Linia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-21.00 oraz w soboty w godzinach 9.00 – 15.00, tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15. Dodatkowo, możesz skontaktować się z poradnią poprzez formularz na stronie www.jakrzucicpalenie.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto