Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewięć osób rannych w wypadkach na roli w powiecie oleśnickim

KJ
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku rolnicy z powiatu oleśnickiego zgłosili dziewięć zdarzeń wypadkowych związanych z pracą rolniczą. W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku liczba zgłoszeń zmalała o jedenaście zdarzeń.

Z analiz prowadzonych przez placówkę terenową Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Oleśnicy wynika, że najwięcej wypadków związanych jest z upadkami osób, następnie z pochwyceniem i uderzeniem przez części ruchome maszyn i urządzeń oraz z uderzeniem, przygnieceniem, pogryzieniem przez zwierzęta. Do tego rolnicy odnoszą urazy w wyniku upadków przedmiotów.

- Rozpoczął się okres wzmożonych prac przy zbiorach zbóż, rzepaku, wykopkach wcześniejszych odmian ziemniaków. Więcej jest też pracy związanej z obsługą zwierząt. Okres żniw wiąże się z pracami wykonywanymi w wysokiej temperaturze, w dużym nasłonecznieniu, w wysokim zapyleniu, w dużym stresie i pod presją czasu dlatego apelujemy o ostrożność - mówi Grzegorz Juskowiak z oleśnickiej placówki KRUS.

Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie rolników, ich bliskich czy osób utrzymujących się z pracy rolniczej Kasa apeluje o :

- przystępowanie do pracy wypoczętym, stosowane przerw podczas pracy.

- używanie do pracy odpowiedniego obuwia ochronnego, roboczego, ochron osobistych

(okulary, maski przeciwpyłowe, itp.), dopasowanych i wygodnych ubrań ochronnych i roboczych.

- używanie zgodnie z instrukcją obsługi sprawnych ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych, kombajnów do zbioru ziemniaków, pras do słomy i siana, przyczep rolniczych i innych środków transportu rolniczego,

- używanie zgodnie z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta sprawnych elektronarzędzi, narzędzi napędzanych silnikami spalinowymi, ręcznych narzędzi, odpowiednich bezpiecznych drabin, innych narzędzi i urządzeń używanych w gospodarstwie rolnym.

- organizowanie pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa przewidując wystąpienie przy poszczególnych czynnościach ewentualnych zagrożeń i ich eliminowanie.

- niespożywanie alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu przed lub w trakcie pracy rolniczej.

- Zachęcamy do eliminowania zagrożeń, poprawiania stanu bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Jest to tańsze niż koszty usuwania skutków wypadku przy pracy rolniczej i strat z tym związanych. Porady i Informacje, jak bezpieczniej pracować znajdują się na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także w Placówce Terenowej KRUS w Oleśnicy ul. Lwowska 31 - dowiadujemy się.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto