Spis treści
Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów od 2015 roku stara się o wpisanie Kotliny Jeleniogórskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale na razie bez skutku. Obiekty znajdujące się w okolicy zapierają jednak dech w piersiach i są warte obejrzenia.

Jak dojechać do zamku w Karpnikach? Mapa dojazdu
zamekkarpniki.pl
Wiosna 2023: Wyjątkowe pałace i zamki w Jeleniej Górze i najbliższej okolicy
Prusy w XIX wieku zdecydowały o tym, że rejon Jeleniej Góry idealnie nadaje się do wypoczynku. Za głosem władcy ruszyli lokalni arystokraci i zaczęli wznosić tu misterne pałace otoczone parkami i ogrodami. Obiekty "miały się dobrze" jeszcze przed wojną, ale po 1945 roku (również w wyniku zniszczeń wojennych) przestano o nich pamiętać. Dopiero od kilkunastu lat trwa prawdziwy renesans, a kolejne przybytki zyskują kolejnych właścicieli. Pałace są adaptowane na hotele, sanatoria i restauracje. Które z nich warto zobaczyć?
Pałac w Karpnikach. Dlaczego warto go zobaczyć?
Dziś to luksusowy hotel ze strefą wellness, ale i bogatą historią. Otacza go średniowieczna fosa, a w środku czekają na nas gustownie zaprojektowane komnaty. Powstał najprawdopodobniej w XIV wieku z inicjatywy Henryka Czirna, właściciela Płoniny i Sokolca. Przez wiele lat w tym miejscu znajdowało się sanatorium dla dzieci, a dziś mogą z niego korzystać turyści.
Jak dojechać do zamku w Karpnikach? Mapa dojazdu
Pałac Myśliwski w Staniszowie
Nie jest tak znany, jak jego brat postawiony na wodzie, ani tak pięknie odrestaurowany. Pałac myśliwski przed wojną pełnił funkcję sanatorium. Był to chrześcijański ośrodek wypoczynkowy, cieszący się dużą popularnością wśród kuracjuszy. Mimo że obiekt został wpisany do rejestru zabytków, to niestety od lat niszczeje i straszy. W Staniszowie znajduje się też zjawiskowy pałac na wodzie.
Jak dojechać do Staniszowa? Mapa dojazdu
Pałac Zdrojowy w Cieplicach. Piękny obiekt w środku parku
Jest na wyciągnięcie ręki każdego mieszkańca Jeleniej Góry. Został wzniesiony w latach 1784-1788, zastępując poprzednią drewnianą rezydencję. Otacza go przepiękny park ze starodrzewem, wysadzanym lipami i klonami. w połowie XIX wieku zdecydowano gruntownej przebudowie parku, wzorując się na stylu angielskim. To wtedy powstały, charakterystyczne do dziś, fontanny i alejki.
Pałac w Wojcieszowie Górnym. Dlaczego warto zobaczyć?
Choć jest spoza Kotliny jeleniogórskiej, to warto zwrócić na niego uwagę. Pałac został wybudowany pod koniec XVI wieku jako przykład renesansowej budowli, ale od lat popada w ruinę. Zniknęły z niego: dach, sztukaterie oraz charakterystyczna balustrada. Jeszcze w latach 80-tych remontowano budynek, który powojnie był w posiadaniu Uniwersytetu Łódzkiego. W 2012 roku, w porozumieniu z konserwatorem, nowy właściciel rozpoczął prace budowlane, ale ich nie dokończył. Usłyszał zarzuty prokuratorskie w 2016 roku i od tego czasu budowla ulega powolnemu rozkładowi.
Jak dojechać do pałacu w Wojcieszowie? Mapa dojazdu
Zobaczcie, jakie inne zamki i pałace są w najbliższej okolicy. Warto je odwiedzić w 2023 roku. To świetny plan na objazdową wycieczkę o każdej porze roku.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?