Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Depresja, stany lękowe, stres. Coraz więcej osób na Mazowszu choruje na zaburzenia psychiczne. Rośnie liczba zwolnień lekarskich

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Na Mazowszu przybywa chorych na zaburzenia psychiczne
Na Mazowszu przybywa chorych na zaburzenia psychiczne Pixabay
W województwie mazowieckim przybywa zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Jak wynika z danych przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w 2023 roku do ZUS-u wpłynęło prawie 210 tys. zaświadczeń. To o 8,7 procent więcej niż w roku poprzednim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że tylko w ubiegłym roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowej.

Dla porównania, rok wcześniej wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczane się między innymi:

  • depresja
  • schizofrenia
  • nerwica
  • zaburzenia nerwicowe
  • zaburzenia osobowości
  • reakcje na ciężki stres

Rośnie liczba zwolnień na Mazowszu

W województwie mazowieckim w 2023 roku również było więcej zwolnień lekarskich i dni chorobowych związanych z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania niż w roku 2022. Do placówek ZUS regionie wpłynęło prawie 210 tys. takich zaświadczeń lekarskich.

To o niemal 17,5 tys. więcej e-ZLA w porównaniu do 2022 roku, gdy takich zwolnień było ponad 192,4 tys., zatem wzrost nastąpił o ponad 8 procent. W poprzednim roku, w naszym regionie liczba dni absencji chorobowej z tytułu schorzeń z tej grupy chorobowej sięgnęła ponad 4 mln 139 tys. dni, gdy w 2022 roku było to 3 mln 777 tys. dni - przekazał Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Stres, epizod depresyjny i zaburzenia lękowe

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania na Mazowszu były:

  • reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
  • epizod depresyjny
  • inne zaburzenia lękowe

W 2023 roku z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono 77,2 tys. zwolnień lekarskich (blisko 1 mln 515 tys. dni absencji chorobowej), z powodu epizodu depresyjnego – niemal 42,6 tys. (920,8 tys. dni absencji chorobowej), a z powodu zaburzeń lękowych 37,5 tys. (758 tys. dni absencji chorobowej).

Na Mazowszu najwięcej e-ZLA w 2023 roku z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili:

  • w marcu (18,8 tys.)
  • w czerwcu (17,8 tys.)
  • w październiku (19,1 tys.)
  • w listopadzie(17,8 tys.)

Najmniej tego typu zwolnień było w lutym (15,6 tys.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto