Czym jest psychoterapia? Rozmowa z Eweliną Kicol, terapeutką przyjmującą w Sycowie

Artykuł sponsorowany
Psychoterapeutka Ewelina Kicol
Psychoterapeutka Ewelina Kicol
Udostępnij:
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że psychoterapia nie jest spotkaniem przy kawie podczas którego ma być miło i przyjemnie. Psychoterapeuta ma być jak lustro, w którym pacjent może zobaczyć siebie – w jaki sposób funkcjonuje w relacjach, jakimi osobami się otacza, jak ich postrzega, jakie ma swoje dobre cechy, ale również te trudne, wymagające zmiany. Skuteczny psychoterapeuta nie będzie zatem przytakiwał pacjentowi i zapewniał go o jego wspaniałości, nie będzie także zaspokajał wszystkich potrzeb emocjonalnych pacjenta.

Rolą psychoterapeuty jest przede wszystkim poznawanie pacjenta oraz pokazanie mu, jaki jest naprawdę, z czego to wynika i jaki to ma wpływ na jego funkcjonowanie, nawet jeśli nie jest to przyjemne. W przypadku dzieci psychoterapia wygląda nieco inaczej. Terapia z dzieckiem prowadzona jest w formie rozmowy i zabawy. Psychoterapia pomaga dziecku w komunikacji z otoczeniem, radzeniu sobie z emocjami (np. lękiem, smutkiem, frustracją). W psychoterapii dzieci bardzo ważna jest współpraca rodziców z terapeutą.

Ile czasu trwa terapia?
Czas trwania terapii zależy od rodzaju problemu z jakim zgłasza się pacjent. Czym innym jest bowiem poradzenie sobie z przejściowym kryzysem a czym innym gruntowne poznanie siebie czy przebudowanie osobowości. Wzorce myślenia i zachowania, które leżą u podstaw naszych życiowych trudności, kształtują się latami. Wprowadzenie względnie trwałych zmian (takich które utrzymują się po zakończeniu terapii) również wymaga czasu. Terapia może trwać kilka miesięcy albo nawet kilka lat

Dla kogo jest psychoterapia?
Z psychoterapii mogą korzystać dorośli, młodzież oraz dzieci. Terapia przeznaczona jest dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia metodami psychologicznymi. W przypadku młodzieży okres przejściowy między dzieciństwem a dorosłością jest szczególnie trudny. Poszukiwanie własnej tożsamości w tym okresie związane może być z narastającymi problemami psychicznymi. Często jest to czas nasilonych konfliktów z rodzicami, czas wewnętrznego rozdarcia, dużej chwiejności emocjonalnej, zaburzenia zachowania, zaburzeń nerwicowych. Proces ten wymaga często wsparcia wykwalifikowanych terapeutów.

Od czego zależy skuteczność psychoterapii?
Największy wpływ na skuteczność terapii ma tzw. „związek terapeutyczny” czyli relacja między pacjentem a terapeutą. Jakość tej relacji zależy natomiast od zaangażowania w nią pacjenta jak i terapeuty. Bardzo ważna jest motywacja samego pacjenta. Ważne jest to, czy pacjent jest gotowy do wprowadzania zmian i zmierzenia się z ich konsekwencjami. Trzeba pamiętać, że każda zmiana w nas samych ma wpływ na dotychczasowe relacje. Może się to spotkać z dezaprobatą niektórych osób z otoczenia. Wielu pacjentów deklaruje motywację do zmiany, ale tylko tak długo, jak podczas terapii jest przyjemnie. Istnieją pacjenci, którzy krążą od specjalisty do specjalisty, ale zawsze, kiedy dotykają trudniejszych dylematów, zrywają terapię i poszukują nowego, „idealnego” terapeuty. Często powodem braku zmian u pacjenta jest strach przed społecznym jego odbiorem w nowej odsłonie.

Pacjenci często pytają: „Kiedy zauważę efekty”?
Tak, rzeczywiście są pacjenci, którzy o to pytają już na początku procesu terapii. Psychoterapia to proces, w którym zmiany następują stopniowo. Nie od razu można zauważyć efekty, to wymaga czasu i zaangażowania zarówno ze strony pacjenta jak i terapeuty.

Czy zdarza się, że pacjenci przychodzą po poradę? Chcą uzyskać od terapeuty gotową odpowiedź, co mają zrobić w danej sytuacji, jak postąpić?
Tak, zdarzają się tacy pacjenci. Oczywiście w takim przypadku zawsze odpowiadam, że terapeuta nie udziela porad. Psychoterapia nie polega na udzielaniu gotowych odpowiedzi. Poza tym gotowe rady nie pomagają. Dlaczego? Otóż osoba radząca nie ma tak szczegółowej wiedzy o sytuacji osoby proszącej o radę, aby rada była w pełni trafna. Każdy z nas bowiem inaczej doświadcza np. braku pracy, rozstania z mężem czy żoną, konfliktu z szefem. Poza tym gotowa rada oznaczałaby, że istnieje jeden właściwy sposób rozwiązania problemu. A problemy międzyludzkie są skomplikowane i rozwiązań może być wiele. To, w jaki sposób dany problem zostanie rozwiązany, ostatecznie zależy od pacjenta.

Ewelina Kicol – socjoterapeuta, psychoterapeuta. Prowadzi psychoterapię dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Przyjmuje w Przychodni Rodzinnej Mediccare przy ul. Mickiewicza 25 w Sycowie, w NZOZ Zdrowie przy ul. Boguszyckiej 31 w Oleśnicy (Spalice) oraz we Wrocławiu w Centrum Medycznym Artemed przy ul. Krasińskiego 29.
www.ekpsychoterapia.pl
fb: Gabinet Psychoterapii Ewelina Kicol

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Solgar

SOLGAR CzOSNEK, 500 mg, 90 kaps.

187,49 zł67,90 zł-64%
miejsce #2

Sanofi-Aventis

Sanofi Novanoc Zestaw 2X 16Tab. (1+1)

47,29 zł25,48 zł-46%
miejsce #3

Ostrovit

OstroVit Zinc Picolinate 150 tabs

18,90 zł12,00 zł-37%
miejsce #5

Pfizer

CENTRUM SILVER 50+ 2 x 30 tabl. + Opaska Krokomierz

56,12 zł42,90 zł-24%
miejsce #6

Colfarm

2 KC 3 tabl

5,23 zł3,97 zł-24%
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie