Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Zarządzie Dróg Powiatowych jest przerost zatrudnienia?

kk
Dyrektor Marzena Graczyk zapewnia, że ilość zatrudnionych pracowników jest adekwatna do realizowanych zadań
Dyrektor Marzena Graczyk zapewnia, że ilość zatrudnionych pracowników jest adekwatna do realizowanych zadań fot. Grzegorz Kijakowski

Czy w Zarządzie Dróg Powiatowych pracuje zbyt dużo ludzi? Zdaniem radnej Zdzisławy Jakimiec - tak. - Kilka lat temu ZDP realizował inwestycje za 15 mln zł rocznie i miał 29 pracowników. Teraz na inwestycje przeznaczonych jest 5 mln zł, a liczba pracowników się nie zmieniła - krytykuje.

Z takim podejściem do sprawy zatrudnienia nie zgadza się Marzena Graczyk, szefowa ZDP. - Uzależnianie wielkości zatrudnienia od wysokości środków jest nieporozumieniem - mówi. - Analizując dane na przestrzeni ostatnich 16 lat należy dostrzec, że liczba realizowanych inwestycji w poszczególnych latach była podobna i wynosi średnio 22 rocznie. Zmieniała się tylko wysokość środków finansowych. Zdarzały się lata, w których Powiat otrzymywał wysokie dofinansowania zewnętrzne i wtedy na inwestycje wydawało się 15 mln. Teraz, takie szerokie możliwości skończyły się. Realizujemy wciąż tyle samo inwestycji tylko że za mniejsze pieniądze.

Proces inwestycyjny i budowlany na drogach jest - zdaniem pani dyrektor - coraz bardziej skomplikowany, pracochłonny i wymagający zaangażowania inwestora. Są to rozbudowane formalności, procedury zamówień publicznych wyboru.- Wykonawców i innych uczestników procesu budowlanego, ogromne ilości dokumentacji do wytworzenia - mówi Graczyk. - Należy pamiętać, że Zarząd Dróg Powiatowych nie zajmuje się tylko inwestycjami. Przebudowy dróg to tylko część zakresu realizowanych zadań. Silami własnymi wykonujemy remonty, roboty utrzymaniowe i zabezpieczające, inżynierię drogową (w tym oznakowanie), utrzymanie zieleni przydrożnej, prowadzenie postępowań administracyjnych dot. korzystania z pasa drogowego i wycinki drzew. Opracowujemy obowiązkowe analizy i plany, prowadzimy wymagane badania i kontrole stanu technicznego dróg i obiektów inżynierskich, nabywamy nieruchomości pod drogi i gospodarujemy nimi. Wiele pracy kosztuje też załatwianie bieżących spraw zgłaszanych przez mieszkańców.

Na koniec Marzena Graczyk podkreśla: - Nie jest prawdą, że zatrudnienie w Zarządzie nie zmieniło się od lat. Nie sięgając daleko w przeszłość, przypominam, że w ubiegłym roku zredukowałam zatrudnienie. Przeprowadziłam zmiany organizacyjne i zlikwidowałam trzy stanowiska pracy, w tym zastępcy dyrektora. W tej chwili wielkość zatrudnienia jest adekwatna do zakresu realizowanych zadań. Brakuje tylko osoby z bardzo pożądanym w obecnych czasach potencjałem technicznym, chociażby do sprawdzania wszelkich dokumentacji projektowych. Teraz musimy korzystać z pomocy podmiotów zewnętrznych, co bardzo utrudnia nam pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto