Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pośladki mogą mieć amnezję? Sprawdź, czym jest syndrom martwego pośladka i jak mu zapobiegać. To może dotyczyć każdego z nas!

Redakcja
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Siedzenie stało się naszym przekleństwem. Wiele osób spędza czas, siedząc: w drodze do pracy, w pracy, a także po pracy. Dużo siedzimy, mało się ruszamy. Skutkiem siedzącego trybu życia może być syndrom martwego pośladka. Czym jest syndrom martwego pośladka i jak się objawia? Dowiedz się, jak zapobiegać amnezji pośladkowej.

Spis treści

Czym jest amnezja pośladkowa, czyli syndrom martwego pośladka?

Wiele godzin w pozycji siedzącej bez wstawania lub innego rodzaju ruchu może skutkować amnezją pośladkową, znaną też jako syndrom martwego pośladka. Wynika on z tego, że mięśnie pośladkowe „zapominają” o podtrzymywaniu miednicy i utrzymywaniu ciała w prawidłowym ułożeniu, co jest ich głównym celem.

Kobieta trzymająca się za pośladki z powodu bólu
Syndrom martwego pośladka może być spowodowany siedzącym trybem życia. bymuratdeniz/Getty Images

Mniej siedzenia i więcej ruchu może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu syndromu martwego pośladka. Warto też podkreślić, że amnezja pośladkowa może prowadzić też do innych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie potraktowana poważnie.

Ból pleców, kontuzje i żylaki, a to nie wszystko. Twoje ciało nie lubi tej pozycji. Poznaj 9 skutków ubocznych długotrwałego siedzenia

Jakie są objawy syndromu martwego pośladka?

Kto z nas nie zna tego uczucia, gdy po wielu godzinach siedzenia (nieważne, czy to w pracy, samochodzie czy pociągu) odczuwa zdrętwienie lub ból pośladków? Pomocne mogą się okazać proste ruchy, jak np. chodzenie czy łagodne rozciąganie, jednak w poważniejszych przypadkach objawy syndromu martwego pośladka mogą powodować ból i sztywność w innych miejscach. Ból może się pojawić w:

  • biodrach,
  • dolnej części pleców
  • kolanach,
  • nogach.

Syndrom martwego pośladka może doprowadzić do zapalenia kaletki biodrowej, a nieleczony może spowodować utratę siły w pośladkach i zginaczach bioder.

Co powoduje syndrom martwego pośladka? Przyczyny amnezji pośladkowej

Syndrom martwego pośladka może być spowodowany siedzącym trybem życia. Zbyt dużo siedzenia lub leżenia, a zbyt mało ruchu może powodować wydłużenie mięśni pośladkowych i zaciśnięcie zginaczy bioder – mięśni, które biegną od dolnej części pleców, przez miednicę, aż do przedniej części uda. Zginacze bioder są odpowiedzialne za poruszanie nogami podczas chodzenia, biegania czy wchodzenia po schodach.

Co ciekawe, osoby, które dużo biegają, są bardziej narażone na syndrom martwego pośladka, jeśli poza bieganiem spędzają zbyt dużo czasu przy biurku. Na amnezję pośladkową narażeni są też inni sportowcy czy tancerze baletowi.

Jak leczyć amnezję pośladkową? Leczenie syndromu martwego pośladka

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy syndromu martwego pośladka, skontaktuj się z lekarzem. Lekarz przeanalizuje objawy i historię medyczną oraz zbada, w jakich obszarach występuje ból. Może również zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub rezonansu magnetycznego, ale tylko w celu wykluczenia innych potencjalnych schorzeń.

Leczenie zwykle obejmuje przerwę w ćwiczeniach lub rutynie sportowej. Zalecany jest odpoczynek, okłady z lodu lub zimnego kompresu, opatrunki uciskowe i utrzymywanie nogi lub nóg w górze. Poważne przypadki mogą wymagać fizykoterapii i masaży. Terapia osoczem bogatopłytkowym może być konieczna, jeżeli doszło do znacznego uszkodzenie ścięgien i mięśni.

Objawy syndromu martwego pośladka może złagodzić przyjmowanie acetaminofenu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (jak np. aspiryna, ibuprofen i naproksen).

Możesz zapobiec syndromowi martwego pośladka. Ćwiczenia na amnezję pośladkową

Syndromowi martwego można zapobiegać. Najprostszą metodą jest przerywanie długich okresów siedzenia i np. spacerowanie, wchodzenie i schodzenie po schodach itp.

Warto ustawić sobie przypomnienia w telefonie lub komputerze, które zmotywują do „ruszenia martwego tyłka”.

Ćwiczenia na syndrom martwego pośladka:

Ściskanie pośladków – można je wykonać również na stojąco.

  1. Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i lekko ugiętymi kolanami.
  2. Wciągnij mięśnie brzucha i trzymaj ramiona z tyłu, jednocześnie mocno ściskając pośladki przez około 3 sekundy.
  3. Następnie powoli rozluźnij pośladki na jedno pełne powtórzenie.
  4. Wykonaj trzy serie po 10 powtórzeń.

Rozciąganie ścięgna podkolanowego – najprostszym sposobem na rozciągnięcie mięśni z tyłu uda jest stanie z lewą nogą przed prawą.

  1. Prawą nogę lekko ugnij, a lewą postaw za prawą i pozostaw wyprostowaną.
  2. Lekko zegnij się w talii, aż poczujesz lekkie pociągnięcie lewej ścięgna podkolanowego.
  3. Przytrzymaj tę pozycję przez 10 sekund, a następnie zmień nogi.
  4. Powtórz to ćwiczenie po trzy serie na jedną nogę.

Przysiady – to ćwiczenie ćwiczy nie tylko pośladki, ale też mięśnie czworogłowe uda, ścięgna podkolanowe, mięśnie brzucha i łydki. Przysiady możesz je wykonywać z ciężarkami lub bez.

  1. Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość barków.
  2. Napinając mięśnie tułowia, powoli ugnij kolana, tak aby uda były prawie równoległe do podłoża.
  3. Następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej. To jest jedno powtórzenie.
  4. Wykonuj od 12 do 15 powtórzeń przez kilka dni w tygodniu.

Aby zwiększyć opór, możesz użyć ciężarków.

Unoszenie nógtrzymanie nóg w górze to jedno z najlepszych ćwiczeń na zginacze bioder i mięśnie rdzenia.

  1. Połóż się na twardej, ale wygodnej powierzchni.
  2. Trzymając nogi prosto, powoli unieś je razem na tyle wysoko, aby utrzymać je prosto, jednocześnie czując, jak mięśnie się napinają.
  3. Powoli opuszczaj nogi, aż pięty znajdą się kilka centymetrów nad podłogą.
  4. Wykonaj 10 powtórzeń.

Mostek pośladkowy – to ćwiczenie wykonasz w pozycji leżącej na plecach.

  1. Połóż się, zginając kolana pod kątem około 90 st. Ramiona pozostaw płasko na podłodze. Nie ruszaj głową. Wnieś biodra w kierunku sufitu.
  2. Opuść biodra z powrotem. Dociskaj pięty, aby zachować stabilność.
  3. Wykonaj trzy serie po 15 razy.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy pośladki mogą mieć amnezję? Sprawdź, czym jest syndrom martwego pośladka i jak mu zapobiegać. To może dotyczyć każdego z nas! - Strona Zdrowia

Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto