Czy 26 drzew w Oleśnicy zostanie pomnikami przyrody?

KK
Czy wskazane przez wnioskodawcę drzewa doczekają się takich tabliczek?
Czy wskazane przez wnioskodawcę drzewa doczekają się takich tabliczek? fot. Agencja Polska Press
To drugie podejście do tematu pomników przyrody - mówi radny Damian Siedlecki

Radny Damian Siedlecki chce, aby władze miasta specjalną ochroną otoczyły najstarsze oleśnickie drzewa. - To moje drugie podejście do tej sprawy, pierwsze w tej kadencji - udowadnia.

Trzeba dmuchać na zimne
- W całym kraju drzewa wyżynane są na potęgę - przypomina radny. - Pozwala na to tzw. „lex Szyszko„, czyli ustawa, której wielkim orędownikiem był „pierwszy łowczy Czwartej Rzeczpospolitej”, pisowski „minister środowiska”, który ze środowiskiem ma tyle wspólnego, co słonie afrykańskie z pływaniem synchronicznym. Na szczęście w samej Oleśnicy „lex Szyszko” nie jest nadużywane (odpukać w niemalowane!), ale już np. w sąsiedniej gminie w okolicy Gęsiej Górki wycięto w pień całkiem spory zagajnik brzozowy.

- Na zimne należy dmuchać. Dlatego przygotowałem projekt uchwały pomnikowej, w którym proponuję objęcie ochroną pomnikową najpiękniejsze, najokazalsze i najciekawsze okazy drzew w naszym mieście - uważa radny. - Jest to drugie podejście do tego tematu, pierwsze w obecnej kadencji. Dla mnie to sprawa honoru, bowiem do jego kontynuacji zobowiązałem się przed zarówno przed znajomymi jak i osobami żywo zainteresowanymi sprawą. W zeszłym tygodniu projekt został złożony do Biura Rady Miasta - infornuje.

Które i dlaczego pod ochronę
Radny chce, aby pomnikami przyrody stało się w Oleśnicy kilkanaście drzew. To m.in. Dąb Dragonów rosnący na podwórzu kamienicy przy ul. Lwowskiej 25, Lipa Królewskiego leśniczego rosnąca przy ul. Wałowej, klon polny Konrad I (także ul. Wałowa), uk zwyczajny Konrad II Siwy ( ul. Wałowa), buk zwyczajny Konrad III Siwy (rośnie na terenie podzamcza), topola biała Jadwiga (rośnie na podzamczu), klon jawor Kobrad VI Dziekan ( podzamcze), dąb szypułkowy Konrad IV Starszy (podzamcze) oraz kilkanaście innych (w projekcie radnego propozycji pomników przyrody jest łącznie 26 - drzewa rosną w parku Książąt Oleśnickich, przy ul. Brzozowej - aleja Platanów, Kochanowskiego, na terenie Przedszkola nr 1, w Parku Henryka Sienkiewicza, przy ul. Spacerowej. - Wszystkie wymienione w projekcie uchwały drzewa są zdrowe , nie posiadają oznak wypróchnienia. Wszystkie one rosną na terenie działek będących własnością lub współwłasnością albo Miasta Oleśnicy, albo Powiatu Oleśnickiego, albo Skarbu Państwa - uzasadnia projekt radny. - Podjęcie niniejszej uchwały i objęcie wymienionych w projekcie uchwały drzew wydaje się być szczególnie zasadne w obliczu obowiązującej ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, która zniosła obowiązujące dotychczas ograniczenia w wycince drzew i doprowadziła do niebezpiecznej sytuacji, w której drzewa – niejednokrotnie zdrowe, piękne i wiekowe – są w Polsce masowo wycinane przez właścicieli nieruchomości, na których rosną.

Zdaniem radnego pomniki przyrody mogą stanowić istotny element edukacji patriotycznej, historycznej i ekologicznej, a umiejętnie wypromowane, mogą również stanowić atrakcję turystyczną. - Można również mówić o aspekcie społecznym, który polega na umożliwieniu społeczeństwu wpływania na sposób ochrony przyrody w mieście – część spośród wymienionych drzew została wytypowana w ramach oddolnej inicjatywy obywateli, przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Razem Dla Oleśnicy, a także przez niezrzeszoną radną Małgorzatę Lipską - informuje Damian Siedlecki.
W tej sprawie przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami Oleśnicy, Towarzystwem Przyrodniczym Ziemi Oleśnickiej, naukowcami, w tym z prof. dr hab. Dariuszem Tarnawskim, kierownikiem Katedry Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Uniwersytetu Wrocławskiego i członkiem Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, działającej przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Większość drzew przeznaczonych do ochrony stanowiła też przedmiot opracowania pt. „Inwentaryzacja drzewostanu na terenie całego miasta w celu wytypowania egzemplarzy, które mogą zostać objęte przez Radę Miasta Oleśnicy ochroną pomnikową”.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie