Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się stało z Marszałkowską? Jedna z głównych ulic w Warszawie kompletnie opustoszała i straszy graffiti

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Marszałkowska to jedna z najważniejszych i głównych ulic Warszawy. Niestety pod niektórymi względami wcale jej nie przypomina. Zwłaszcza jeśli chodzi o znajdujące się tam lokale usługowe czy punkty gastronomiczne. Zaczęły one bowiem jakiś czas temu masowo znikać ze słynnej ulicy. Kultowe punkty dziś są opustoszałe, a w ich miejscach nie pojawiło się nic nowego. Skąd taki stan rzeczy i czy jest szansa na zmiany?

Kiedy nasz fotoreporter wybrał się na spacer ulicą Marszałkowską od Placu Zbawiciela w kierunku Placu Konstytucji i dalej aż do Ronda Dmowskiego nie mógł uwierzyć jak wiele lokali pozostaje obecnie bez swoich najemców. Miejsce po kultowym pubie "Parana", puste lokale pod numerami 72 i 74 - gdzie jeszcze nie dawno była księgarnia i obok sklep z obuwiem, a także chociażby oklejony plakatami i straszący od dłuższego czasu (a popadający w ruinę) budynek Cepelii.

Co się stało z Marszałkowską? Jedna z głównych ulic w Warsza...

Dzielnica wynajmuje niemal wszystko

Jeśli jednak wejdziemy w wyszukiwarkę lokali użytkowych na wynajem znajdujących się w zasobach dzielnicy Śródmieście to na Marszałkowskiej znajdziemy ich zaledwie trzy. Z czego wynika taki stan rzeczy? - Jakiś czas temu robiłem podsumowanie wynajmowanych przez nas lokali w rejonie m.in. Chmielnej, Marszałkowskiej czy na Trakcie Królewskim i paradoksalnie obecnie podpisujemy więcej umów z najemcami nowymi. Tak naprawdę mamy pojedyncze puste lokale w zasobie ZGN - mówi nam rzecznik dzielnicy Śródmieście, Paweł Siedlecki.

Marszłkowska we wrześniu 2023 roku
Aleksy Witwicki

Sukcesem można ogłosić za to fakt, że w końcu udało się wynająć miejsce po legendarnym barze mlecznym "Złota kurka". Natomiast wśród pustych lokali znajdują się także wynajęte, które dopiero będą zajmowane w najbliższym czasie, ale też znajdujące się w rękach prywatnych lub innych podmiotów niż miasto. Marszałkowską dodatkowo spotyka problem podobny do ulicy Chmielnej - graffiti. - ZGN Śródmieście na bieżąco czyści z graffiti budynków, znajdujący się w jego zasobie. Nie mamy jednak wpływu na stan elewacji budynków pozostających własnością prywatną. Prawo nie pozwala nam ingerować we własność prywatną bez zgody właściciela lub orzeczenia sądu - mówił nam Paweł Siedlecki jeszcze w lipcu 2022 roku. Ten sam problem dotyczy bowiem w dużej mierze ulicy Chmielnej, o czym pisaliśmy w tekście poniżej.

Czego potrzebuje Śródmieście?

O wyludnianiu się dzielnicy i jej problemach rozmawialiśmy w marcu tego roku z dr. Łukaszem Drozdą. Dzisiaj, jego zdaniem, zagrożenie stanowi pożeranie centrum przez centra handlowe, punkty typu dark store lub sieciówki. Zagrożone są właśnie nawet restauracje, lokale w przyziemiach przez duże przestrzenie gastronomiczne i centra handlowe, których w centrum jest bez liku.

- Samorząd musi też prowadzić zrównoważoną politykę transportową i dbać o przestrzeń publiczną. Potrzeba nam naziemnych przejść dla pieszych, a nie miejskich autostrad z przejściami po schodach, które są koszmarne dla starzejącej się ludności dzielnicy. Wszystkie badania pokazują, że miejsca przyjazne pieszym dodatkowo napędzają przedsiębiorcom klientelę. Wiedzą to centra handlowe, gdzie spacerujemy przecież pieszo - zauważa Drozda.

Marszłkowska we wrześniu 2023 roku
Aleksy Witwicki

Zwraca też uwagę, że odwrót od dominacji aut, to mniej wypadków, zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a więcej radości z korzystania z bogatych, śródmiejskich usług. Śródmieście powinno postawić na dokładnie to samo, co przyciąga ludzi w zadbane, galeryjne alejki. - Na miejscu samorządu starałbym się też budować nowe mieszkania komunalne i TBS, a niekoniecznie skupiać się na reprezentacyjnym prestiżu - podsumowuje.

Graffiti to ogólnomiejski problem

Niestety całościowo wygląd Marszałkowskiej tworzy to bardzo smutny obraz jednej z najważniejszych ulic stolicy. Mocno opustoszałej, pomazanej i po prostu mało przyjaznej jako deptak. Jak widać Warszawa ma też spory problem z graficiarzami, którzy niemal każdą możliwą przestrzeń starają pokryć się farbą. Tu z pewnością niezbędne jest sprawne reagowanie przez straż miejską oraz policje, ale też dotkliwe kary za tego rodzaju akty wandalizmu. Być może należy postulować zaostrzenie kart za niszczenie mienia oraz rozwinąć monitoring miejski w niektórych częściach Śródmieścia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto