Spis treści
Przy mierzeniu ciśnienia obowiązują nowe normy
Nadciśnienie tętnicze ma w Polsce aż 10 milionów dorosłych – wynika z danych NFZ, natomiast kardiolodzy mówią o liczbie 12 milionów. Choć najwięcej z nich jest w wieku 55-74 lata, choroba dotyka też osób młodszych. Jest ona głównym czynnikiem rozwoju chorób sercowo-krążeniowych.
Dane szacunkowe mówią o tym, że nadciśnienie krwi odpowiada za ponad połowę zgonów na świecie zarówno z powodu choroby niedokrwiennej serca (wieńcówki), jak i miażdżycy naczyń mózgowych.
Mierzenie ciśnienia krwi jest nie tylko sposobem profilaktyki tych zaburzeń, ale służy też monitorowaniu leczenia – również dietetycznego. Prawidłowe ciśnienie u osoby dorosłej powinno wynosić: poniżej 120-129 mm Hg dla ciśnienia skurczowego (pierwsza wartość) i poniżej 70-79 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego (druga wartość), choć dla osób powyżej 65. roku życia liczby te są nieco wyższe.
Zobacz także: Ustalono nowe normy ciśnienia krwi. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi?
Warto przy tym wiedzieć, że normy te są obecnie niższe od wcześniejszych wytycznych polskich i europejskich, według których prawidłowe były jeszcze wartości 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.
Wskaźnikiem zdrowia krążeniowego, która również przyda się w domowej diagnostyce, jest mierzenie tętna, które powinno wynosić 60-75 uderzeń serca na minutę, a także częstotliwości oddechów. Parametr ten ma prawidłowe wartości, jeśli mieści się w przedziale 12-17 oddechów na minutę.
Jak mierzyć ciśnienie tętnicze w optymalny sposób?
Ogólna zasada pomiaru ciśnienia jest taka, by sprawdzać je na dominującej ręce, czyli u osób praworęcznych – na tej prawej. Po części wynikało to z faktu, że wymagało to kiedyś manualnego pompowania rękawa urządzenia. Teraz ciśnieniomierze są elektroniczne i proste w obsłudze, choć warto wiedzieć, że zapewniają mniej dokładne odczyty niż urządzenia zegarowe starego typu. Dlatego ręczne urządzenia wciąż są polecane osobom z zaawansowanym nadciśnieniem oraz niedociśnieniem. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy, a zwłaszcza senior, poradzi sobie z ich obsługą.
Praktykowany na całym świecie sposób mierzenia ciśnienia tętniczego może jednak nie być tym optymalnym. Przekonują o tym naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter. Zachęcają oni, by zmienić nieco metodę i zacząć kontrolować ciśnienie krwi w obu rękach, po czym brać pod uwagę wyższy wynik pomiaru.
To wniosek z badania, które opisano na łamach pisma „Hypertension”. Polegało ono na analizie danych ponad 53 tysięcy uczestników 23 badań, które poświęcono omawianemu zagadnieniu.
Wykazano, że wzięcie pod uwagę wyższych wartości ciśnienia krwi z dwóch mierzonych w obu rękach, powoduje reklasyfikacją aż 12 procent uczestników do grupy osób z nadciśnieniem. Bez porównania tych cyfr pacjenci nie otrzymaliby prawidłowej diagnozy.
Choć o konieczności zmianie praktyk mówi się coraz więcej, i takie są też międzynarodowe zalecenia, wciąż niewiele osób je zna i ich przestrzega, łącznie z samymi lekarzami. Jak jednak podkreśla główny autor badania dr Christopher Clark, nie da się przewidzieć, w której ręce pomiar ciśnienia da najlepszy wynik pod względem diagnostycznym. – Nasze badanie zapewnia pierwsze dowody na to, że wyższy odczyt pomiaru ciśnienia tętniczego krwi jest lepszym sposobem prognozy przyszłego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczynionych – powiedział naukowiec.
W pracy wykazano ponadto, że wyższy odczyt z dwóch pomiarów jest lepszym sposobem oceny ryzyka przedwczesnego zgonu, w tym z powodów kardiologicznych niż posługiwanie się tylko jednym wynikiem badania.
Źródło: How measuring blood pressure in both arms can help reduce cardiovascular risk and hypertension University of Exeter
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz