Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcę przekonać wyborców swoją otwartością do ludzi

kk
Rozmowa z Iwoną Wiśniewską-Kocjan, kandydatką na burmistrza Bierutowa

Zdecydowała się Pani konkurować w wyborach ze swoim dotychczasowym szefem. Co o tym zadecydowało?

To, że konkuruję o stanowisko bBurmistrza - między innymi - ze swoim dotychczasowym szefem wynika z oczywistego faktu, że jako dyrektor Centrum Usług Wspólnych jestem podwładną urzędującego burmistrza.
Natomiast decyzja o starcie w wyborach na burmistrza Bierutowa to właściwie wypadkowa wielu okoliczności.

Uważam, że należy przypomnieć sobie o mieszkańcach naszej Gminy - i w zarządzaniu wykorzystać ich potencjał, przedsiębiorczość i pomysłowość. To mieszkańcy mają decydować o losach swojej Gminy – bo żaden Burmistrz sam nie ma recepty na wszystko. Dlatego Burmistrz powinien ściśle współpracować zarówno z wybranymi przedstawicielami mieszkańców czyli radnymi, jak też szeroko konsultować swoje najważniejsze decyzje.
W pracy samorządowej nie mniej ważne obok przygotowania merytorycznego jest doświadczenie życiowe, podejście do ludzi i spraw publicznych – bo to jest praca z ludźmi i dla ludzi. Mam 44 lata, myślę, że to właściwy wiek, kiedy doświadczenie zawodowe i życiowe pozwala myśleć już o nowych wyzwaniach. Dlatego chcę cały swój potencjał zaangażować w pracę dla mieszkańców naszej Gminy.

Czym chce Pani przekonać mieszkańców do głosowania na siebie?

Przede wszystkim otwartością na ludzi – to ona pozwala mi poznawać problemy i nowe pomysły. Otwartość wobec mieszkańców pozwoli mi wypełnić przyjęty na siebie obowiązek, który zresztą jest zapisany w pierwszym zdaniu Ustawy o samorządzie , a brzmi „Mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową” – co oznacza, że samorząd to przede wszystkim ludzie, a nie instytucje, urzędy, czy stanowiska. Ten przepis jest źródłem zasad i konkretnych rozwiązań umożliwiających mieszkańcom bezpośrednie uczestnictwo w funkcjonowaniu ich wspólnot samorządowych.

Jakie pierwsze kroki, decyzje podejmie Pani w razie wygranej?

Pierwsze decyzje będą związane z bieżącym funkcjonowaniem urzędu. Mamy końcówkę roku dlatego trzeba przeanalizować bieżącą sytuację finansową. Pamiętajmy, że mamy rok wyborczy – który niestety rządzi się swoimi prawami w planowaniu i realizowaniu wydatków –„ obietnic wyborczych”. Należy ustalić i wyeliminować ewentualne przeszkody w wykonaniu budżetu Gminy zgodnie z przyjętym na rok 2018 planem – co do przychodów i wydatków.

Ale oczywiście równolegle w pierwszych tygodniach podjęłabym decyzje w kierunku realizacji swojego programu wyborczego, zaczynając od:nieobsadzenia stanowiska wiceburmistrza, uruchomienia kompleksowego audytu finansowego urzędu i podległych jednostek, rozpoczęcia prac nad stworzeniem wieloletniego planu inwestycyjnego, utworzenia Punktu Informacyjnego dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Na decyzje o charakterze inwestycyjnym przyjdzie czas po audycie finansowym. Wtedy będzie można ustalić w jakiej kolejności będziemy realizować zadania.

Proszę wymienić trzy najważniejsze punkty w programie.

Wszystkie punkty są ważne – ale chcę podkreślić szczególne znaczenie punktu „współpraca” – dlatego, że mieszkańcy tworzą wspólnotę samorządową, a Burmistrz działa w kierunku realizacji konkretnych potrzeb tej wspólnoty. Burmistrz jest zobowiązany kierować się dobrem wspólnoty samorządowej i utrzymywać stałe kontakty z mieszkańcami. Bez tego rodzaju kontaktów trudno mówić o tym, że realizuje to czego potrzebują mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto