Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brama Wrocławska w Oleśnicy. Kiedyś pełniła funkcje obronne, dziś to miejsce poświęcone kulturze i sztuce

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Brama Wrocławska przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Obecnie mieści się tutaj galeria i odbywają się wernisaże
Brama Wrocławska przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Obecnie mieści się tutaj galeria i odbywają się wernisaże Klaudia Kłodnicka
Brama Wrocławska w Oleśnicy jest jedyną zachowaną do dziś z niegdyś czterech średniowiecznych bram w paśmie obwarowań miejskich. Poznajcie jej historię, dowiedzcie się, jak dojechać i kiedy można odwiedzić znajdującą się tam galerię sztuki.

Spis treści

Historia Bramy Wrocławskiej

Brama Wrocławska, dawniej zwana również Bramą Trzebnicką (od nazwy traktu przechodzącego przez miasto w kierunku Trzebnicy przyp. red.) Ukończenie budowy datuje się na XIV wiek. Do początków XVI w. Brama miała najprawdopodobniej 2 kondygnacje - parter i piętro, i znajdowała się w niej izba strażnicza z mechanizmem do wciągania brony. Za czasów czeskiego księcia Karola I Podiebrada dobudowano do wieży kolejne kondygnacje. Na szczycie ostatniej kondygnacji utworzono pomost bojowy z blankami.

W miarę rozbudowywania się miasta bramy miejskie i mury traciły na swoim obronnym znaczeniu. Dobudowywano do nich budynki mieszkalne z każdej strony i taka sytuacja miała miejsce aż do połowy XIX wieku, kiedy to postanowiono rozebrać trzy z czterech bram miejskich, żeby zrobić miejsce na budynki mieszkalne i ułatwić transport do miasta.

Obecnie znajduje się w niej Galeria Brama Wrocławska. Organizowane są liczne spotkania z artystami oraz wernisaże prac malarskich, rzeźbiarskich czy fotograficznych.

Konstrukcja Bramy Wrocławskiej

Brama została zbudowana z cegły gotyckiej na planie prostokąta o wymiarach 8×7 m. Do XVI wieku była najprawdopodobniej dwukondygnacyjna, a nad sklepieniem przejazdu znajdowała się izba dla strażników. W niej miał także znajdować się mechanizm wciągania brony (aktualnie zrekonstruowanej przyp. red.). Jak podają źródła, w 1614 roku brama przeszła renowację. Otynkowano ją, dodano dekoracje i płaskorzeźby. Ponadto w bramie znajduje się także tablica upamiętniająca tę renowację z łacińską inskrypcją.

Jak dojechać do Bramy Wrocławskiej? - mapa

Brama Wrocławska znajduje się nieopodal oleśnickiego Rynku, zaraz przy ul. Bocianiej i Wrocławskiej.

Galeria Brama Wrocławska — cennik, godziny zwiedzania lipiec 2022

Od maja do września galeria czynna jest w czwartki, soboty i niedziele (17.07, 21.08, 18.09) w godz. 11-15. W pozostałe dni tygodnia galeria jest nieczynna.

Aby wejść do galerii, należy zakupić bilet łączony do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią. Cena biletu normalnego - 10 zł, ulgowy - 7 zł.

Zwiedzanie grupowe:

  • w godzinach otwarcia Galerii Brama Wrocławska lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym +48 71 314 22 03
  • w innym terminie (co najmniej tydzień przed terminem).
  • maksymalna liczba zwiedzających to 15 osób.

Zwiedzanie indywidualne:

  • w godzinach otwarcia Galerii Brama Wrocławska, ostatnie zwiedzanie najlepiej rozpocząć 30 minut przed zamknięciem Galerii.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto