Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ambulanse oleśnickiego pogotowia okrążyły ziemię. Ile było wyjazdów? Kto pomocy potrzebował najczęściej? Znamy statystyki!

RED
W 2020 roku Pogotowie Ratunkowe w Oleśnicy składało się z czterech Zespołów Ratownictwa Medycznego - Zespół Podstawowy i Zespół Specjalistyczny stacjonujące w Oleśnicy oraz Zespoły Podstawowe w Sycowie i Twardogórze, a także dwa Zespoły Transportowe stacjonujące w Oleśnicy. Oto najnowsze statystyki oleśnickiego pogotowia. Ile było wyjazdów? Na jakie wezwania najczęściej odpowiadali ratownicy?

Zespoły Ratownictwa Medycznego otrzymały zgłoszenia do 7526 zdarzeń, z czego zrealizowały 7022, udzielając świadczenia zdrowotnego 7046 osobom, obsługując bezpośrednio ponad 6,5% mieszkańców powiatu oleśnickiego. Jak informuje oleśnickie pogotowie, wśród wszystkich, którym udzielono pomocy, tylko 35% znajdowało się w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Zespoły Ratownictwa Medycznego stworzone zostały w celu realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia (Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410)).

Długi czas oczekiwania na karetkę?

Najdłuższy czas dotarcia ZRM do miejsca zdarzenia, miał miejsce w listopadzie i wyniósł 11 h 11' 04", średni czas dotarcia w skali całego roku to 51 minut. Każdy z zespołów realizował od 3 do 7 wyjazdów na dobę. Zaznaczyć należy, że rok 2020 był rokiem wyjątkowym, zmieniającym zarówno standardy, jak i czasy realizacji wyjazdów (te często wiązały się z dodatkowym zabezpieczaniem w postaci zwiększonych środków ochrony osobistej) oraz mocno wydłużonym czasie przekazywania pacjentów na SORy - kilka, czy nawet kilkanaście godzin nie dziwi obecnie żadnego ratownika. Rekordy sięgały doby.

Wśród 7046 osób którym udzielono świadczeń było 44% kobiet (3106). Osoby w wieku 65 lat i więcej stanowiły blisko 46% (3226), a dzieci i młodzieży do 18 roku życia stanowiły zaledwie nieco ponad 3% (230 osób).

Defibrylatory AED ratują życie. Gdzie szukać ich w Oleśnicy? (MAPA)

Z 2467 znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego u 166 osób stwierdzono zgon przed podjęciem lub w trakcie czynności ratunkowych, co stanowi ponad 2% wszystkich zrealizowanych wyjazdów.
Zdecydowana większość wyjazdów miała miejsce do domów i stanowiły one blisko 84 % (5884).

Do zdarzeń związanych z ruchem uliczno-drogowym ZRM wyjeżdżały 277 razy (niecałe 4%). Do miejsc pracy wyjeżdżano nieco ponad 1% (108) a do szkół zespoły wyjeżdżały zaledwie 40 razy. W innych miejscach udzielania świadczenia zdrowotnego ratownicy byli ponad 10% wszystkich wyjazdów (737).

Zespoły Transportowe zrealizowały blisko 2200 wyjazdów transportowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto