Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwentka I LO z tytułem Wybitny Polak

ip
Pani Elżbieta Pacyna (trzecia z lewej) odbiera zaszczytny tytuł
Pani Elżbieta Pacyna (trzecia z lewej) odbiera zaszczytny tytuł Stowarzyszenie Wspólnota Polska
Dr inż. Elżbieta Pacyna – absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy, została laureatką konkursu „Wybitny Polak” w Norwegii w Roku 2017 w kategorii NAUKA.

Dr inż. Elżbieta Pacyna ukończyła I LO w Oleśnicy w roku 1969 pod nazwiskiem Elżbieta Sroczyńska. Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, której głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. To okazja do zaprezentowania osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Kapituła Konkursu przyznaje pięć nagród w kategoriach: „Kultura”, „Biznes”, „Osobowość”, „Nauka” i „Młody Polak”, a także dwa wyróżnienia w kategoriach: „Kultura” oraz „Nauka”.

A tu uzasadnienie wyboru laureata przez Komisje Ekspertów: „Doktor inżynier Elżbieta Pacyna, pracownik naukowy i główny specjalista od oceny skutków ekonomicznych zmian w środowisku Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU) badającego wpływ zanieczyszczeń środowiska oraz zmian klimatycznych na życie ludzi oraz rozwój ekonomiczny”. Doktor Pacyna jest współzałożycielem i konsultantem naukowym NILU Polska w Krakowie. Brała udział w 21 naukowych projektach unijnych i 6 projektach ONZ, jak również w projektach polsko-norweskich w ramach EEA Grants. Na jej koncie jest ponad 100 publikacji, w tym w najważniejszych czasopismach naukowych. Jej prace inni naukowcy zacytowali jak dotąd ponad 2000 razy. W 2016 roku doktor Pacyna wydała wspólnie z profesorem Józefem Pacyną książkę na temat wpływu zanieczyszczeń środowiska na zdrowie ludzi. Rozprawa doktorska doktor inżynier Pacyny z roku 2010 stała się podstawą do negocjacji na temat powołania nowej konwencji ONZ do spraw redukcji i narażenia środowiska na zanieczyszczenia rtęcią w skali globalnej. Konwencję powstałą w ramach ONZ w roku 2013, zwaną „Konwencją Minamata”, uznaje się za jedno z najważniejszych osiągnięć naukowych pani doktor Pacyny. W ocenie Komisji Ekspertów praca doktor inżynier Elżbiety Pacyny jest szczególnie warta docenienia dzisiaj, w dobie ożywionej dyskusji nad wpływem skażenia środowiska na zdrowie i życie ludzkie. Alarmujące raporty o skali zanieczyszczeń powietrza w Polsce stawiają przed nami pytania o zakres działań, jakie powinniśmy jak najszybciej wdrożyć dla dobra własnego oraz przyszłych pokoleń. Naukowcy tacy, jak doktor inżynier Elżbieta Pacyna, przez dziesięciolecia żmudnej pracy naukowej wypracowali dla nas odpowiedzi na najważniejsze pytania i nadszedł czas, byśmy wysłuchali ich z najwyższą uwagą.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto