Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

770 aktów urodzenia wydał w 2016 roku oleśnicki Urząd Stanu Cywilnego!

Karolina Jurek
Dwa tygodnie temu pożegnaliśmy 2016 rok. Z tej też okazji, tradycyjnie już, poprosiliśmy oleśnicki Urząd Stanu Cywilnego o podsumowanie minionych dwunastu miesięcy. Jesteście ciekawi ile w tym czasie przybyło nowych mieszkańców? Ile zawarto małżeństw, a ilu mieszkańców pożegnaliśmy? Sprawdziliśmy to!

Jak mówi Anna Komsta, kierownik USC w Oleśnicy, w minionym roku sporządzono w sumie 1631 aktów.
- Były to akty urodzenia, zgonu i małżeństw. Tych ostatnich USC odnotował dokładnie 309 - mówi pani kierownik. - Należy przy tym pamiętać, że na te sumy składa się rejestracja zdarzeń, tzn. urodzenia, małżeństwa i zgonu, które nastąpiły na terenie właściwości Urzędu Stanu Cywilnego, czyli miasto Oleśnica, gmina Oleśnica i gmina Dobroszyce, a także zdarzeń, które zostały wpisane w polski rejestr stanu cywilnego. Mowa o przysposobieniach czy  transkrypcji aktów - podkreśla pani Anna.

Więcej chłopców
Z urzędowych statystyk wynika, że w 2016roku częściej na świat przychodzili chłopcy. Aż 54 procent aktów urodzenia dotyczyło płci męskiej, a 46 procent płci żeńskiej. - Warto jednak pamiętać, że nie są to jednak tylko dzieci urodzone w 2016 roku. Niektóre akty urodzenia dotyczą osób dorosłych, które odtwarzały albo wpisywały swoje zagraniczne akty urodzenia - zaznacza kierowniczka USC i dodaje, że w sumie w minionym roku sporządzono - 770 aktów urodzenia i 552 akty zgonu.
Jak te statystyki odnoszą się do liczb z 2015 roku? Wtedy USC wystawił 763 akty urodzenia i 464 zgonu. Jeśli chodzi o akty urodzenia to w 2016 roku było ich o siedem więcej niż w 2015, ale aż o 92 więcej niż w 2014 roku. Niewykluczone, że na ten stan rzeczy ma wpływ liczba nowych mieszkańców, głównie młodych małżeństw, które osiedlają się wokół Oleśnicy, w gminie Oleśnica i Dobroszyce. Oni także rejestrują swoje pociechy w oleśnickim Urzędzie Stanu Cywilnego.

Jest Staś, jest i Jadzia
A jakie imiona rodzice najchętniej nadawali swoim narodzonym w 2016 roku pociechom? Jak się okazuje najbardziej popularne wśród dziewczynek imiona to Hanna, Lena, Amelia, Zofia, Maja, Michalina oraz Iga. A to oznacza, że bezkonkurencyjna przez wiele lat Julia została zdetronizowana. Imiona najczęściej nadawane chłopcom to Antoni, Szymon, Michał, Jakub, Wojciech, Stanisław oraz Krzysztof. Ale pojawili się też rodzice, którzy decydowali się na rzadziej spotykane imiona. To oni zdecydowali o rejestracji małych Gustawów, Mieszków, Kosmów, Monik, Izabell, Malwin, Jaśmin, Róż i Jadwig. Za kilka lat do jednej z oleśnickich szkół pójdzie także Dobrawa.

Na ślubnym kobiercu
W ubiegłym roku oleśniczanie zawarli blisko 400 małżeństw. Choć nadal pokutuje stwierdzenie, że najlepiej stanąć na ślubnym kobiercu w miesiącu zawierającym literkę “r”, to od kilku lat nie brakuje chętnych także na majowe terminy. Zarówno w USC, jak i w kościele.
Tylko niewielki odsetek ślubów dotyczył zawarcia związku małżeńskiego mieszkańca lub mieszkanki Oleśnicy, z obywatelami innego kraju. Ale oleśniczanie wyjeżdżali też za granicę, by tam wstąpić w związek małżeński. Wśród najpopularniejszych celów takich podróży są kraje europejskie: Niemcy, Irlandia i Anglia. – To, że osoba prosi o zaświadczenie w celu zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju, nie oznacza, że ślub odbędzie się z obywatelem tego państwa - informują urzędnicy.
W 2016 roku USC u honorował także pary, które przeżyły ze sobą wiele lat. Niektóre nawet 60. Wszyscy chętni otrzymali medale od prezydenta RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto