MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka biało-czerwona flaga w Katowicach na wieży spadochronowej - ZDJĘCIA. Dzień Flagi w parku Kościuszki!

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
2.05.2024 r. Biało-czerwona flaga na wieży spadochronowej w parku Kościuszki w Katowicach.
2.05.2024 r. Biało-czerwona flaga na wieży spadochronowej w parku Kościuszki w Katowicach. Tomasz Kuczyński
W czwartek 2 maja 2024 obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi. W Katowicach w parku Kościuszki na słynnej wieży spadochronowej zawieszono biało-czerwoną flagę widoczną również w autostrady A4. Zobacz ZDJĘCIA.

Zobacz zdjęcia - KLIKNIJ TUTAJ

Spacerowicze, rowerzyści i wszyscy korzystający z uroków majowej pogody w parku Kościuszki przystają obok wieży spadochronowej i zadzierają głowy do góry, aby zobaczyć wielką biało-czerwoną flagę, która kolejny rok z rzędu przypomina o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypadającym 2 maja.

Zobacz ZDJĘCIA flagi na wieży spadochronowej w katowickim parku Kościuszki, 2.05.2024 r.

Wieża spadochronowa, to symboliczne miejsce na mapie Katowic, o czym można przeczytać m.in. na stronie katowice.zhp.pl

"35-metrowa stalowa wieża spadochronowa w Katowicach w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Do lat 50. XX wieku była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych. Jest to również owiany legendą punkt obrony Katowic, skąd w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze mieli stawić opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Obecnie pomnik poświęcony obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r. Jest to także jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce".

Obok wieży jest tablica pamiątkowa z napisem:
"Wieczna cześć i chwała bohaterskim harcerzom, którzy swoje młode życie oddali ojczyźnie w walce z najeźdźcą hitlerowskim we wrześniu 1939 roku w 28. rocznicę najazdu hitlerowskiego".

Wikipedia o wieży spadochronowej:

"Wieża została zbudowana w 1937 r. z inicjatywy Śląskiego Okręgu Wojewódzkiego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Stanęła w parku im. T. Kościuszki. Liczyła 50 m wysokości i była wówczas najwyższą wieżą spadochronową w kraju. Według innej wersji wysokość wynosiła 60 m. Otwarcie miało miejsce w czerwcu 1938. Obok wieży zorganizowano ośrodek sportu spadochronowego LOPP dla szkolenia skoczków spadochronowych.

Jej budowa napotkała sporo problemów. LOPP z trudem zebrała fundusze na ukończenie inwestycji. Zakłady Hohenlohe – Hohenlohe Werke S.A., właściciel kopalni Wujek, której pola węglowe znajdowały się pod parkiem podnosił obawy, że wydobycie węgla i spowodowane przezeń szkody górnicze naruszą konstrukcję wieży. Koncern górniczy odżegnywał się od odpowiedzialności oraz zażądał podpisania osobnej umowy w tej sprawie z LOPP.

4 września 1939 z pomostu wieży ostrzelano wkraczających do Katowic żołnierzy Wehrmachtu. W latach 40. niemieckie władze Katowic postanowiły rozebrać wieżę i prawdopodobnie przetopić jej elementy.

Po wojnie, w latach 50. wieżę odbudowano, ale w mniejszej skali (nowa ma 35 metrów). Przez krótki okres prowadzono na niej ćwiczenia spadochronowe, ale jak podają niektóre źródła, zaniechano ich po protestach mieszkańców".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto