Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy to na pewno znajomy pisze do Ciebie na fejsie? Oszuści znaleźli nowy sposób na łatwą kasę

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
zdj.ilustracyjne
Oszuści nie ustają w wysiłkach i wymyślają coraz to kolejne metody wyłudzania pieniędzy. Od niedawna coraz częściej działają na portalach społecznościowych. Szczegóły poniżej.

Złodzieje najczęściej włamują się na konta użytkowników serwisów społecznościowych i sprawdzają z kim właściciel profilu ostatnimi czasy prowadził rozmowę. Następnie podszywając się pod rozmówcę, proszą o przesłanie jednorazowego kodu wykorzystywanego do płatności bądź przelewu błyskawicznego, argumentując to rzekomym problemem z kartą płatniczą, czy aplikacją bankową.

Bardzo często grają na emocjach, pisząc że kod musi być podany jak najszybciej, bo stoi za nim kolejka innych oczekujących na obsługę lub trafiła się promocyjna oferta w sklepie internetowym i trzeba jak najszybciej wnieść za nią opłatę - opowiadają policjanci, którzy otrzymują coraz to więcej zgłoszeń tego typu

.

Niedawno mieszkanka Wrocławia padła ofiarą oszustów, którzy działali właśnie powyższą metodą. Na konto siostry poszkodowanej kobiety włamał się przestępca. Kobieta ani przez chwilę nie podejrzewała, że rozmawia z oszustem. Złodziej grając na emocjach, poprosił o wygenerowanie i przesłaniem dwóch kodów BLIK. Poszkodowana wygenerowała kody i przesłała je, jak podejrzewała, swojej siostrze. Dopiero po fakcie zrozumiała, że padła ofiara przestępstwa, a oszust wypłacił z jej konta kwotę blisko 1000 zł w bankomacie zlokalizowanym na ternie miasta w innym województwie.

Policjanci apelują:

Pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad, które ograniczą możliwość zostania ofiarą przestępstwa. Nawet jeśli myślimy, że pisze do nas znajomy, nie traćmy czujności i upewnijmy się, że to na pewno on, choćby poprzez zadzwonienie do niego. Nie udostępniajmy danych do logowania osobom postronnym. Zabezpieczmy swoje profile na serwisach społecznościowych poprzez korzystanie ze skomplikowanych haseł, które nie są związane z powszechnie znanymi o nas informacjami, takimi jak imię i nazwisko, data urodzenia, czy miejsce zamieszkania. Jeśli serwis internetowy nam to umożliwia, używajmy wieloetapowej weryfikacji podczas logowania. Dzięki temu oszuści nie włamią się na nasze konta i nie wykorzystają naszych znajomych poprzez przejęty profil internetowy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto