MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie dużo mniej dymów nad miastem?

kk
Szczegóły nowej uchwały przedstawił naczelnik Adam Heliński
Szczegóły nowej uchwały przedstawił naczelnik Adam Heliński fot. Grzegorz Kijakowski
Oleśnicki samorząd przegłosował w piątek uchwałę dotyczącą dofinansowania do wymiany ogrzewania w domach i mieszkaniach oleśniczan.

- Podjęcie uchwały kończy pewien etap prac zmierzających do poprawy jakości powietrza - puentuje inicjatorka tego rozwiązania radna Małgorzata Lipska. - Działania te zawsze spotykały się z dezaprobatą burmistrza Michała Kołacińskiego i popierających go radnych Razem dla Oleśnicy (obecnie - Oleśnica Razem) oraz Wojciecha Bartnika i Zbigniewa Nagórnego. Projekt uchwały przekazany na wrześniową sesję rady miasta to zwrot w sprawie.

Wcześniej tylko Rynek

Radna przypomina: - Potrzeba wsparcia finansowego do wymiany pieca jest zauważana wśród mieszkańców domów jednorodzinnych od lat. Zła jakość powietrza zimą jest wyraźnie odczuwalna. - Pomimo pojawienia się w 2013 r. krajowego programu KAWKA realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego przyznawano bezzwrotne dotacje, i pomimo zakwalifikowania do niego Oleśnicy, samorząd , kierowany wówczas przez burmistrza Jana Bronsia, nie wnioskował o środki i mieszkańcy nie mogli z niego korzystać - mówi Małgorzata Lipska. Jesienią 2015 r. został przyjęty przez Radę Miasta Oleśnicy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Zapytany o jego wdrożenie MGK nie planował podłączenia domów jednorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej a burmistrz nie przewidywał wsparcia finansowego bez środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Tylko na rok?

Jak będzie wyglądała oleśnicka rzeczywistość według nowej uchwały? O dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania będzie mógł się starać każdy (bez względu na miejsce zamieszkania) oleśniczanin, który obecnie opala swoje mieszkanie/dom węglem. Można się starać o zwrot 4 tys. zł (w przypadku mieszkania) i 8 tys. zł (w przypadku domu). - To system na wymianę, a nie założenie systemu np. w nowych domach - wyjaśnia naczlenik Adam Heliński z Urzędu Miasta Oleśnicy. Pierwszy termin składania wniosków to 6 listopada. Kolejne: 31 marca, 30 czerwca, 30 września 2018 roku. Nie wiadomo na razie, czy w późniejszym terminie miasto będzie dysponowało dofinansowaniem, które pozwoli takie na wsparcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto