Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa Biblioteka po raz siódmy odbędzie się w Oleśnicy

op
Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy razem z I Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnicy organizują już po raz siódmy Żywą Bibliotekę w Oleśnicy i zapraszają do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się 23 listopada w godz. 10.00-15.00 w Sali konferencyjnej BiFK przy ul. Reja 10.

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy razem z I Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnicy organizują już po raz siódmy Żywą Bibliotekę w Oleśnicy i zapraszają do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się 23 listopada w godz. 10.00-15.00 w Sali konferencyjnej BiFK przy ul. Reja 10.

Żywa Biblioteka (Human Library) to metoda podważania uprzedzeń, która powstała kilkanaście lat temu w Danii i cieszy się bardzo dużą popularnością także w Polsce.

Żywa Biblioteka jest przestrzenią, w której każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, jak myśli o innych. Najważniejszymi wartościami Żywej Biblioteki jest otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka, które są podstawą metody.

Tworzymy przestrzeń, w której Książkami są ludzie reprezentujący różne grupy społeczne, zawodowe, mniejszości religijne/seksualne/narodowe, którzy na co dzień spotykają się z uprzedzeniami, stereotypami, a czasami też dyskryminacją ze względu na swoją przynależność do grupy czy też doświadczenia życiowe. Czytelnikami, którzy mogą „wypożyczyć” Książkę na bezpośrednią półgodzinną rozmowę, są uczniowie oleśnickich szkół ponadgimnazjalnych i mieszkańcy naszego miasta.

W tej edycji Żywymi Książkami będą: Aktywny Senior, Apostatka, Były uzależniony, Osoba niesłysząca, Matka dziecka z autyzmem, Ukrainka z Donbasu, Imigrant, Imigrantka, Gej, Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, Ksiądz, Trzeźwa Alkoholiczka, Osoba działająca na rzecz wielokulturowości, Osoba z chorobą psychiczną, Policjantka, Wolontariuszka.

Żywa Biblioteka jest przestrzenią, w której poprzez zadawanie pytań, każda osoba ma szansę zweryfikować określony stereotyp, a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację. Czytelnik/czka zostaje jednak sam/a z decyzją, na ile rozmowa zmieniła ich myślenie. I nawet jeśli Żywa Książka i Czytelnik/czka nie zmienią o sobie zdania, to po rozmowie będą wiedzieli o sobie trochę więcej, a to pomaga w zrozumieniu innej perspektywy.

Więcej o wydarzeniu na stronie projektu na Facebooku: Żywa Biblioteka w Oleśnicy. A o samej metodzie można poczytać na stronie: www.zywabibliotekapolska.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto