Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gimnazjach będą podstawówki, czyli tak może wyglądać nowa sieć szkół

Katarzyna Kijakowska
Gminy przygotowują się do reformy oświaty. Wiemy, jakie są wstępne plany w Oleśnicy i okolicy

Po nowym roku w Oleśnicy mają się rozpocząć konsultacje i spotkania z rodzicami i nauczycielami zainteresowanymi zmianami, jakie mają nastąpić od września w oświacie. Jak będzie wyglądała nowa sieć szkół w mieście? Jak z reformą oświaty poradzą sobie nasze gminy?

Wstępna sieć szkół
Oleśnicki ratusz na razie nie przedstawia oficjalnych informacji na temat kształtu nowej sieci szkół. Od asystenta burmistrza dowiedzieliśmy się na razie tylko, że burmistrz i zastępca spotkali się z dyrektorami i wzięli udział w konferencji oświatowej.
– Przedstawiono prognozy co do liczby uczniów, oddziałów i możliwości zmian organizacyjnych – mówi Michał Skrzypek. – Dodatkowo w grudniu zrealizowany zostanie audyt zasobów i dotychczasowych obwodów. Po otrzymaniu wszystkich danych, po wejściu w życie ustawy i pozostałych związanych z reformą regulacji, zaproponowana zostanie sieć szkół.
Z naszych informacji wynika jednak, że wstępna koncepcja jest już gotowa. Wynika z niej, że żadna ze szkół działających na terenie Oleśnicy i prowadzonych przez miasto nie zostanie zlikwidowana. Wszystkie - łącznie z trzema gimnazjami - zostaną przekształcone w szkoły powszechne. Sześć szkół - Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazja nr 1,2 i 3 oraz Szkoły Podstawowe nr 4 i 6, będą działały w systemie ośmioklasowym. Natomiast do szkół numer 7 i 8 będą przyjmowani uczniowie kształcący się w systemie I-VI. Słowem, to najmniejsze oleśnickie podstawówki czeka największa reforma. I pytanie, czy wraz z upływem ich funkcjonowania, rodzice będą wybierać dla swoich dzieci naukę w szkołach kształcących w niepełnym systemie, zmuszającym do przejścia dziecka po upływie kilku lat, do innej placówki?
Duże zmiany czekają także oleśnickie gimnazja, które - jak wynika z naszych informacji - będą przekształcone w szkoły powszechne. A to znaczy, że od września w murach gimnazjalnej jedynki, dwójki czy trójki, mogą rozpocząć naukę - obok uczniów klas drugich i trzecich gimnazjów - także siedmiolatkowie. To duże wyzwanie i dla dyrektorów tych szkół, i dla ich nauczycieli, bo z dotychczasowego kształcenia nastolatków będą musieli przestawić się na edukację dzieci młodszych.
Jak wygląda sytuacja w innych gminach? Czy i tam wprowadzenie reformy oświaty jest w toku?

Bez rewolucji
W gminie Dobroszyce - jak mówi wójt Artur Ciosek - wielkiej rewolucji nie będzie. W samych Dobroszycach szkoła podstawowa funkcjonująca w jednym budynku z gimnazjum, utworzy szkołę powszechną. Problemów lokalowych nowa placówka nie będzie mieć żadnych. Podobnie w Dobrzeniu, gdzie po utworzeniu nowych sal lekcyjnych, z powodzeniem będzie mogła funkcjonować ośmioklasowa szkoła powszechna.
Wójt Marcin Kasina przekonuje, że robi wszystko, by reforma oświaty weszła do gminy Oleśnica jak najmniej inwazyjnie.
– Myślę tu o nauczycielach. Będziemy robić wszystko, by nie było konieczności zwolnień – podkreśla gospodarz gminy Oleśnica.
Jak będzie wyglądała nowa sieć szkół w tej gminie? Wprawdzie wójt podkreśla, że ta kwestia jest jeszcze na etapie analizy, ale wstępnie można powiedzieć, że z technicznego punktu widzenia zmieni się niewiele.
– Będziemy chcieli wykorzystać budynek gimnazjum w Oleśnicy – mówi. – Dlatego we wszystkich dzisiejszych szkołach podstawowych dzieci będą się uczyć nadal do klasy szóstej, a edukację w siódmej i ósmej klasie będą kontynuować w Oleśnicy, w dzisiejszym gimnazjum gminnym. Zmieni się tylko nazewnictwo. Gimnazjum będzie filią którejś ze szkół powszechnych.

Bierutów się szykuje
Jak z reformą oświaty poradzi sobie Bierutów?
– W Bierutowie powstanie 8-letnia szkoła podstawowa, w Zbytowej będzie tak jak jest teraz czyli 6-letnia szkoła podstawowa , w Wabienicach-również 6-letnia szkoła podstawowa - mówi Iwona Wiśniewska-Kocjan, dyrektor Zarządu Oświaty Samorządowej. – Szkoły na wsiach będą tak jak obecnie posiadały oddziały przedszkolne, które będą skupiały te dzieci , których rodzice wyrażą chęć posłania dziecka do takiego oddziału ( dzieci 3-letnie, 4- letnie) oraz dalej będą funkcjonowały oddziały przedszkolne dla dzieci starszych czyli 5-letnich.
8-letnia szkoła podstawowa w Bierutowie w perspektywie czasu będzie funkcjonowała w dwóch budynkach, czyli w obecnym budynku oraz w budynku po stopniowo wygaszanym gimnazjum. – Da to możliwość wykorzystania gabinetów np. chemicznego czy fizycznego do nauki dzieci starszych szkoły podstawowej – mówi pani dyrektor. – Dzieci kończące klasy szóste w Wabienicach oraz Zbytowej będą dowożone do klasy 7 i 8 do szkoły podstawowej w Bierutowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto