Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spada stopa bezrobocia w naszym powiecie

Karolina Jurek
Ewidentnie spada stopa bezrobocia w naszym powiecie. Czy to powód do zadowolenia dla każdego?

Czy już niebawem nie będziemy musieli zmagać się z problemem bezrobocia, który jest obecny w naszym powiecie. Jak poradzą sobie mieszkańcy? Czy chętnie podejmą pracę? A może wcale nie będą jej szukać, tylko wybiorą inną drogę na zarobienie pieniędzy?
Podjęli pracę
Faktem jest, że stopa bezrobocia w naszym powiecie wyraźnie spada. Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy na koniec września stopa bezrobocia zarejestrowanego w powiecie oleśnickim spadła o 0,1 punkt procentowy w porównaniu do sierpnia i o 2,3 punkty procentowe w porównaniu do stycznia. Jak się jednak okazuje liczby te mogą się jeszcze zmienić z uwagi na przewidywane spadki.
Jak mówi zastępca dyrektora Zygmunt Huber w PUP w Oleśni-cy na koniec października zarejestrowanych było 2871 osób bezrobotnych, z czego ponad 1600 osób to kobiety, ponad 1200 osób to osoby, które zamieszkują wsie, a blisko 750 osób to ludzie z prawem do zasiłku.
- Każda osoba, która zgłasza się do Powiatowego Urzędu Pracy jest osobą zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, a PUP ma obowiązek udostępniać zgłoszonym osobom informacje o zgłoszonych ofertach pracy, a w razie spełnienia kryterium skierować do pracodawcy, który zgłosił ofertę pracy. A tych nie brakuje.
Praca w nadmiarze?
Od stycznia do Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnicy pracodawcy zgłosili ponad dwa tysiące ofert w sumie na ponad cztery tysiące wolnych miejsc. - Doradcy klienta wydali skierowania 4187 osobom bezrobotnym, z których 1800 osób podjęło zatrudnienie - wyjaśnia Huber. Nie brakowało także odmowy. Z powodów nieuzasadnionych wyłączono z ewidencji bezrobotnych ponad 200 osób. Inne najczęściej podawane przyczyny odmowy przyjęcia propozycji pracy to m.in.: przeciwwskazania do pracy w danym zawodzie, niezdolność do pracy potwierdzona zwolnieniem lekarskim, brak możliwości dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, konieczność opieki nad dzieckiem lub osobą starszą.
Nie pracują przez 500+?
Ale niestety spadające bezrobocie to coraz gorsze informacje dla pracodawców, którzy nie mogą znaleźć chętnych do pracy. Obecnie Powiatowy Urząd Pracy dysponuje 204 miejscami pracy. Największe zapotrzebowanie jest na kierowców samochodów ciężarowych, pomocników budowlanych, a także robotników drogowych, sprzedawców i tapicerów.
Według dyrektora departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan dr Grzegorza Baczewskiego rosnące zatrudnienie i malejące bezrobocie wynikały z korzystnej sytuacji gospodarczej, która sprzyjała tworzeniu dodatkowych miejsc pracy.
- Nie bez znaczenia były też czynniki sezonowe: zwiększona aktywność i popyt na pracowników w budownictwie, rolnictwie i sadownictwie, turystyce oraz gastronomii - czytamy na stronie gospodarka. dziennik.pl. Dyrektor dodał tam też, że w tym roku mógł się także ujawnić inny czynnik ograniczania bezrobocia, działający poprzez rezygnację z poszukiwania pracy i przechodzenie z bezrobocia do bierności zawodowej, m.in. dzięki Programowi 500 Plus. Pracodawcy sygnalizują, że od kwietnia odnotowują zwiększoną liczbę składanych przez pracowników wypowiedzeń. Możliwe, że także część bezrobotnych zrezygnowała z poszukiwania pracy, uznając, że świadczenie wychowawcze dostarcza im wystarczającego dochodu - ocenił.
W oleśnickim PUP nic podobnego nie zaobserwowano.
- Nie posiadamy informacji czy program 500+ ma wpływ na decyzję dotyczącą niepodjęcia zatrudnienia - słyszymy w urzędzie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto