Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd roślin: Piwonie nasze polskie i ich chińskie kuzynki

Elżbieta Węgrzyn
Roślina potrzebuje dużo czasu, aby się dobrze ukorzenić, bo około dwóch lat. Po tym czasie piwonia osiąga stan swojej największej urody
Roślina potrzebuje dużo czasu, aby się dobrze ukorzenić, bo około dwóch lat. Po tym czasie piwonia osiąga stan swojej największej urody fot. Marcin Osman
Ta bylina jest jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów spotykanym w polskich ogrodach. Ma wiele kolorów (różowe, czerwone, białe) i bardzo miły zapach

Wybierz się z nami na działkę - serwis specjalny (porady, przegląd roślin, nasze ogrody)

W tradycyjnym polskim ogrodzie warzywnym nigdy nie brakuje marchewki i pietruszki. Podobnie w niemal każdym zakątku kwiatowym zawsze znajdziemy piwonie. Taka zawrotna kariera dziwi, jeśli przyjrzymy się liczebności rodziny piwoniowatych, na którą składa się nieco ponad trzydzieści gatunków. Nie jest to grupa ani różnorodna, ani też nie można mówić o szerokim zastosowaniu tych roślin w medycynie. Piwonia ma być piękna - tylko tyle i aż tyle.
Peonie i ich azjatyckie kuzynki

Piwonie, zwane też - przez spolszczenie łacińskiej nazwy - peoniami, to byliny znane w przeważającej części Europy, na terenach położonych w strefie klimatu umiarkowanego. Ich azjatyckie kuzynki to mrozoodporne, okazałe wieloletnie krzewy uprawiane i cenione na Dalekim Wschodzie od ponad 2500 lat.

Peonie dorastają w naszych ogrodach do wysokości ok. 90 cm, tworzą zwarte kępy ciemnozielonych liści, wśród których późną wiosną, na przełomie maja i czerwca, pojawiają się duże kwiaty dochodzące do średnicy 20 cm. Ich barwy zachwycają odcieniami śnieżnej i żółtawej bieli przez porcelanowy róż, przez ciemniejsze propozycje w ramach tego koloru, aż do głębokiej, krwistej purpury.

Mieszańce bywają dwubarwne i nakrapiane - zwykle białe z różowym akcentem lub różowe z jaśniejszym odcieniem płatków ułożonych centralnie. Zdarzają się też kwiaty żółte oraz krwistoczerwone ze złotożółtym wnętrzem przypominające nieco maki.

Konfitury i smaczna ozdoba tortów
Piękno tych roślin tkwi w wielości płatków kwiatów, które po rozwinięciu tworzą niejednokrotnie idealną kulę. Mało kto wie, że są one jadalne, a w Stanach Zjednoczonych, gdzie kwiaty te należą do rzadkości, ich płatki są używane w cukiernictwie jako dodatek zdobiący torty. W Chinach przygotowuje się z nich konfitury.

Kolejnym atutem tych wiosennych ozdób ogrodu jest ich zapach. Najczęściej pachną odmiany białe i jasnoróżowe, im bardziej nasycony kolor, tym mniejsza szansa na piękny zapach. Te walory czynią je idealną ozdobą ogrodów, parków i skwerów, a tak-że naszych wazonów.
Poszczególne odmiany odróżniają również liście - są one paprociowate, eliptyczne i jajowate, a także od wąskich lancetowatych do cienkich i nitkowatych. Ich zielone pędy u niektórych odmian częściowo drewnieją.

Jak mamy o nie dbać i jak je rozmnażać
Piwonie nie lubią przesadzania, a w ich uprawie ważny jest umiar. Preferują stanowiska zaciszne, z krótkim okresem słonecznej ekspozycji. Ważne jest przepuszczalne podłoże nawiezione np. dzięki stosowaniu kompostu, ale przesada w dawkowaniu im nawozów powoduje słabe kwitnienie. Kwiaty te sadzimy głęboko, aby całe korzenie były doskonale przykryte.

Piwonie lubią mieć regularne nawadnianie, zwłaszcza w okresie kwitnienia, ale nadmiar wody powoduje ich zapadanie na choroby grzybicze. Rozmnażanie peonii najlepiej przeprowadzić późnym latem przez podział ich rozłożystych kęp kwiatowych.

Byliny te są mrozoodporne, wystarczy, że szczelnie przykryje je śnieg. Zdarza się, że po bezśnieżnych, mroźnych zimach muszą odbudowywać nadwątlone siły i w takie lata słabiej kwitną. Podczas przedwiośnia usuwamy uschnięte pędy roślin, młodym rośl-nom można obcinać przekwitłe kwiaty, a starsze okazy można odmłodzić, wiosną przycinając gałęzie 30-40 cm nad ziemią.

Łagodzą ból i przepędzają złe duchy
Piwonie lekarskie są silnie trujące, ale z ich korzenia i nasion uzyskiwano dobroczynne glikozydy. Z piwonii drzewiastych uzyskiwane są specyfiki łagodzące ból, wspomagające walkę z wieloma szczepami bakterii. W starożytności wierzono w magiczne walory peonii, jak np. umiejętność odganiania złych duchów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto