Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi szefowie rozpoczęli swoje rządy

kk
Mariusz Paris, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
Mariusz Paris, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego fot. Grzegorz Kijakowski
W powiatowych placówkach pracę rozpoczęli nowi dyrektorzy. Wraz z nimi pojawili się zastępcy. Policzyliśmy też, że od września w szkołach pracuje kilkudziesięciu nowych nauczycieli

owi dyrektorzy w powiatowych placówkach, nowi wicedyrektorzy i kilkudziesięciu nauczycieli, którzy przenieśli się z innych szkół lub dopiero zaczynają pracę w zawodzie. Słowem, nowy rok szkolny rozpoczął się od szeregu ważnych zmian. Wiele budzi spore emocje. Często niepotrzebne i wynikające z niespełnionych ambicji.
Dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oleśnicy jest od kilku tygodni Mariusz Paris. Mieszkaniec Zbytowej z 32-letnim stażem pedagogicznym zastąpił na stanowisku Zbigniewa Hyszczyna. Ten odszedł na emeryturę w trakcie swojej kadencji.

Pokonał dwie kontrkandydatki

Mariusz Paris miał dwie kontrkandydatki, ale to on uzyskał poparcie dziewięciu członków komisji konkursowej. Czym ich przekonał? - Sądząc po pytaniach, myślę, że planowanym poszerzeniem form terapii dla uczniów i propozycją zwiększonego udziału rodziców w pracy terapeutycznej - mówi dyrektor. - Ale myślę, że cała zaprezentowana przeze mnie koncepcja była przekonywująca, bo otrzymałem pełną akceptację członków komisji, w tym istotny dla mnie głos przedstawiciela rady pedagogicznej ośrodka i - z czego się bardzo cieszę - głos przedstawiciela rodziców.
To mocny mandat dla nowego dyrektora ale i olbrzymia odpowiedzialność. Od kilkunastu dni ośrodek ma też nowego wicedyrektora. - Rozważałem dwa warianty. Albo wybór zastępcy z grona pedagogicznego albo zaprosić do współpracy osobę z zewnątrz - mówi Paris. - Wariant drugi nie był korzystny w sytuacji, kiedy i ja sam jestem „spadochroniarzem z Włocławka”. - W sierpniu zgłosiło się do mnie kilku nauczycieli, którzy zaoferowali pomoc w organizacji nowego roku szkolnego - kontynuuje Paris. - Był w tym gronie nauczyciel, który okazał się osobą ze zbliżoną do mojej wizją szkoły. I choć nie jest to wymagane, z ukończonym kursem kwalifikacyjnym organizacji i zarządzania oświatą. To pan Tomasz Bernacki. A ponieważ przed formalnym powołaniem na mojego zastępcę, jestem zobligowany do zasięgnięcia opinii rady pedagogicznej uczyniłem to 1 września. Regulamin nie opisuje sposobu zasięgania opinii w tej kwestii - nota bene jest i w innych kwestiach równie „ubogi” - poprosiłem radę o wyrażenie opinii przez wypowiedzi członków rady. Brak wypowiedzi przy zastrzeżeniu - o ile nie usłyszę sprzeciwu - potraktowałem jako wypełnienie mojego obowiązku zasięgnięcia opinii.

Będziemy kontynuować to, co w szkole dobre

Nową kartę w historii otwiera także bierutowski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Stery od Barbary Teleszko przejął Wojciech Kobryń. - Nie planuję rewolucyjnych zmian. Na pewno będziemy kontynuować dobre tradycje wypracowane przez lata – wysokie wyniki matury i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz wszechstronny rozwój każdego ucznia - mówi nam nowy dyrektor.
W bierutowskim zespole szkół nie ma na razie wicedyrektora. W I LO prawą ręką Marzeny Helińskiej została Katarzyna Niesobska-Łacny (germanistka pracująca od lat w liceum). W Powiatowym Centrum Edukacji i Kultury, któremu od września szefuje Grażyna Dłubakowska (wcześniej polonistka w czwórce) na stanowisku zastępcy pozostała Małgorzata Kozłowska. W poradni psychologiczno-pedagogicznej nowa dyrektor Małgorzata Nowak nie powołała zastępcy.

Nowi nauczyciele
SP nr 6: Aleksandra Mróz (anglistka), Iwona Polańska (nauczyciel oddziału przedszkolnego), siostra Andżelika Barszczak (religia), Justyna Piasecka (psycholog). a SP nr 7: Bartosz Czarkow-ski (wychowanie fizyczne), Katarzyna Maśko (klasa zerowa).
ZSP w Oleśnicy: Michał Gaba (katecheta), Karolina Kapłona (nauczyciel biologii), Urszula Kołodziej (nauczyciel geografii), Izabela Kuśmierek i Katarzyna Peśla (przedmioty ekonomiczne). a Gimnazjum nr 2: Kamilla Kasprzak (plastyka), Magdalena Molka-Przybylak (biologia i chemia).
Gimnazjum Gminy Oleśnica: Grzegorz Bińczak (religia).
Gimnazjum nr 3: Piotr Brucela (nauczyciel matematyki), Małgorzata Rzempołuch (nauczyciel muzyki i zajęć artystycznych).
W I LO pracę rozpoczęło dwóch nowych księży ks. Paweł Kotkowski i ks. Łukasz Piłat.
W II LO: ksiądz Jakub Mazur i ksiądz Zbigniew Topolnicki (religia) oraz Katarzyna Przybycień (język angielski).
SP we Wszechświętem: Izabela Szurgut (język angielski).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto