Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa terapia polega na wprowadzeniu mikroflory ze stolca

kk
Grażyna Król (z prawej) i lekarki z oleśnickiej interny
Grażyna Król (z prawej) i lekarki z oleśnickiej interny fot. Grzegorz Kijakowski
W oleśnickim szpitalu leczą pacjentów cierpiących z powodu ostrych infekcji jelitowych mikroflorą wyodrębnioną ze stolców zdrowych osób. To pierwsza taka terapia stosowana na Dolnym Śląsku.

Nowatorska terapia była do tej pory stosowana tylko w kilku szpitalach w Polsce, np. w Warszawie i Rzeszowie. Teraz lekarze z oleśnickiego oddziału wewnętrznego zaczęli leczyć pacjentów przeszczepami ze stolca. Pacjenci z ostrym zapaleniem jelit w przebiegu zakażenia bakterią Clostridium difficile mają wyniszczającą biegunkę, nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby, wymioty, nudności, są odwodnieni - wyjaśniają lekarze. - Niereagująca na klasyczne leczenie choroba może doprowadzić do ciężkiego niedożywienia, a w skrajnych wypadkach może dojść do resekcji jelita grubego – podkreślają.

Pacjentów z zapaleniem jelit wywołanym przez tę bakterię jest czterokrotnie więcej niż jeszcze kilka lat temu.
– Na infekcję i reinfekcje bakterią Clostridium narażone są szczególnie osoby starsze, często hospitalizowane, po chemio- i radioterapii, a także osoby po długotrwałym leczeniu antybiotykami oraz osoby przewlekle chore z obniżoną odpornością i niedożywione - wyliczają specjaliści.
Nowa terapia polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego (jelita grubego lub dwunastnicy) pacjenta, mikroflory bakteryjnej uzyskanej ze stolca zdrowej osoby. Preparat ma postać proszku lub płynu. Jest to bardzo bezpieczna, efektywna i tania terapia. Wystarczy jedno podanie preparatu, by objawy takie jak biegunka, nudności i wymioty ustąpiły. W przebiegu takiego leczenia zdrowa flora bakteryjna jelit zastępuję chorą florę w jelitach pacjenta. Nowatorska terapia ma sprawdzić się u tych pacjentów, u których klasyczne leczenie w postaci antybiotykoterapii zawiodło. – Oczywiście na przeszczep mikroflory jelitowej jest potrzebna zgoda pacjenta oraz odpowiednia kwalifikacja do tej procedury. Jeśli dwie kuracje antybiotykowe nie radzą sobie z problemem, może zostać zastosowana nowa terapia – podkreśla Grażyna Król, szefowa oleśnickiej interny, która, która dodaje, że na oleśnickim oddziale przeprowadzono - od kwietnia - dwie takie terapie. - Warte podkreślenia jest także to, że w tej kwestii działamy bardzo ściśle z oleśnickimi chirurgami - mówi Grażyna Król.

Skąd materiał?
Skąd lekarze biorą mikroflorę wyodrębnioną ze stolca? Istnieją firmy komercyjne, które wyodrębniają mikroflorę bakteryjną od zdrowych osób i tworzą specjalne preparaty stosowane w leczeniu zakażenia Clostridium. Dawcy muszą również przejść specjalną procedurę kwalifikacyjną i spełniać określone kryteria. Muszą być zdrowi, nie mogą zażywać przewlekle leków, również probiotyków, a także nie mogą chorować na przewlekłe choroby szczególnie infekcyjne. Nie mogą też mieć nadwagi lub otyłości - wyliczają specjaliści i zaznaczają, że obecnie są prowadzone badania nad zastosowaniem tej metody w innych chorobach przewodu pokarmowego, a także w leczeniu chorób neurologicznych czy otyłości.
(GWR)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto