Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda dla wybitnych

Katarzyna Kijakowska
W ubiegłym roku statuetka Nagrody Oleśnicy trafiła do Wiesława Nałęcza, OUTW i Danuty Leśniewskiej
W ubiegłym roku statuetka Nagrody Oleśnicy trafiła do Wiesława Nałęcza, OUTW i Danuty Leśniewskiej fot. Grzegorz Kijakowski
Razem dla Oleśnicy wycofuje projekt uchwały dotyczący Nagrody Oleśnicy. Pierwsza wersja zakładała, że jeszcze w lutym nowi radni wybiorą spośród siebie tych, którzy zasilą skład kapituły. To gremium od dwóch lat decyduje o tym, komu przyznać miejskie wyróżnienie. Ale rządzący miastem zdecydowali, że formułę trzeba zmienić. Na jaką?

To dopiero plan

Na pytanie, kto będzie przyznawał Nagrodę Oleśnicy po planowanej zmianie uchwały, nikt na razie odpowiedzieć nie potrafi. - Nagroda powinna odzyskać prestiż i kosmetyczne korekty czy poprawki w uchwale tego nie zmienią - uważa radny Damian Siedlecki, który zapewnia, że „nowa nagroda będzie, ale jeszcze nie teraz”. - Rozdawnictwo Nagrody spowodowało, że laureaci w zasadzie nie mają się czym „chwalić”, a bycie laureatem jakimś specjalnym wyróżnieniem już nie jest - dodaje przedstawiciel Razem dla Oleśnicy.
Jaka zatem formuła będzie obowiązywała po zmianach? Nad tym nowo wybrani radni dopiero mają pracować. Wiadomo że - jak mówi Damian Siedlecki - wyróżnienie ma być przyznawane ludziom wyróżniającym się i wybitnym. - Opracowanie zasad jej przyznawania wymaga czasu, tak więc na pewno tegoroczna Nagroda nie zostanie wręczona podczas czerwcowych Dni Oleśnicy - przyznaje rajca. Statuetkę Bramy Wrocławskiej wykonaną przez Barbarę Cichocką wręczono po raz pierwszy w 1998 roku. Przez wiele lat trafiała co roku do trójki laureatów - osób bądź instytucji i organizacji - a nad ich wyborem zastanawiali się radni kolejnych kadencji. Kiedy w 2012 roku wyróżnienie nie zostało przyznane, bo żaden z kandydatów nie uzyskał poparcia większości, zdecydowano o zmianie zasad. Rok później samorząd podjął decyzję o powołaniu kapituły. W jej skład wchodził burmistrz, sześciu radnych oraz laureaci z siedmiu ostatnich lat. Był to sposób na odpolitycznienie Nagrody, bo to laureaci mieli zasadniczy głos w decydowaniu, komu przypadnie wyróżnienie. Dobrym rozwiązaniem była też możliwość zgłaszania kandydatów do Nagrody przez mieszkańców. Pozostaje jedynie żałować, że oleśniczanie z tej możliwości nie korzystali. A może, jeśli Nagroda faktycznie straciła na wartości, na najbliższe lata po prostu lepiej z niej zrezygnować.
Marek Nienałtowski prowadzący portal o historii Oleśnicy uważa, że tegoroczne obchody Urodzin Oleśnicy nie będą kontynuowane. Przynajmniej nie pod nazwą funkcjonującą od kilku lat.
- Dwaj naukowcy (chodzi o autorów “Monografii Oleśnicy” Wojciecha Mrozowicza i Przemysława Wiszewskiego, red.) napisali, że zapiski Rocznika Kapituły Poznańskiej potwierdzają istnienie miasta przedlokacyjnego (...). Potwierdzają także, chociaż ostrożnie, że Oleśnica istniała wcześniej jako miasto i że w 1255 roku to miasto zostało lokowane na prawie niemieckim - pisze Nienałtowski. - Czyli nie były to tzw. urodziny miasta Oleśnicy, a przeniesienie w 1255 roku miasta Oleśnicy na wyższy poziom organizacji miejskiej, którym było prawo średzkie.
Zdaniem autora strony w tym roku władze Oleśnicy nie chciały już ingerować w nazwę zaplanowanej przez poprzedników gry miejskiej i widokówki z różami z okazji 760. rocznicy urodzin Oleśnicy. Ale za rok to powinno się zmienić. - To prawda. Nie ingerowaliśmy w zaplanowane wcześniej konkursy, np. na różę - mówi Michał Skrzypek, rzecznik burmistrza Oleśnicy. - Uczestnicy przygotowywali się do tych konkursów od kilku miesięcy, byłoby bezcelowe wstrzymanie toczących się już działań i przyniosłoby uzasadnione poczucie krzywdy ich uczestnikom. - Strategiczna Gra Miejska natomiast powoli wpisuje się w panoramę Oleśnicy i rosnąca liczba
uczestników oraz duże zaangażowanie organizatorów, w tym miasta, potwierdzają, że warto ją kontynuować również i w przyszłości - uważa. Skrzypek mówi też, że wszelkie komunikaty, jakie publikowano o obchodach 760. rocznicy nadania praw miejskich, podkreślały 1255 rok jako rok lokacji miasta na prawie średzkim, a sformułowanie “Urodziny Oleśnicy” pisane było w cudzysłowie i stanowiło pewien skrót. - Póki co nie zaplanowano konsultacji dotyczących zmiany nazwy rocznicy, co sugeruje pan Nienałtowski, ale niewykluczone, że w przyszłości się nie odbędą - mówi rzecznik.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto