Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na tych warsztatach dzieci uczą się pracy nad sobą

Klaudia Kłodnicka
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Katarzyną Rybką, organizatorką zajęć dla dzieci "Super Ty super Ja" w ramach projektu "Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw".

Skąd pomysł na realizację warsztatów „Super Ty super Ja”?
Od wielu lat obserwujemy narastający problem z wychowywaniem dzieci. Z emocjami, złymi zachowaniami zarówno w szkole jak i w domu nie radzą sobie dzieci, rodzice i nauczyciele.
Z roku na rok powiększa się liczba dzieci z orzeczeniami ze względu na zaburzenia neurologiczne. Jest też coraz więcej dzieci nadpobudliwych i takich, którzy mają kłopoty z koncentracją uwagi. To nie jest ich wina. Takie dzieci mogą i mają prawo normalnie funkcjonować w szkole i w środowiskach rówieśniczych. Trzeba im tylko w tym pomóc i pokazać jak mogą inaczej wyładowywać swoje napięcia, złość i nadmiar energii. Trzeba uczyć nie tylko dzieci, rodziców, ale całe środowiska, w których dzieci funkcjonują. Należy dać im szanse i możliwości, a nie przypinać łatkę niegrzecznych dzieci. One nie robią tego specjalnie. Dlatego też powstał pomysł na warsztaty, podczas których dzieci z różnymi problemami uczą się głównie pracy nad samym sobą.
Ćwiczą podstawowe zachowania w życiu społecznym. Poznają siebie, zastanawiają się jak rodzić sobie w sytuacjach trudnych, stresujących, a potem wcielają to w życie. Nie jest to łatwa praca, zwłaszcza, że niektóre dysfunkcje bardzo ograniczają ich rozwój emocjonalno-społeczny.

Kto bierze udział w zajęciach?
Są to dzieci z powiatu oleśnickiego, z orzeczeniami lub bez, ale mające trudności głównie z pożądanymi zachowaniami w szkole oraz z problemami z emocjami. Jest to grupa cudownych dzieciaków, indywidualistów, mądrych dzieciaków, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia.
Każdy z nich mam mnóstwo talentów, każdy z nich ma swoje zainteresowania i marzenia. Jednak nie wszystkie jeszcze zostały odkryte np. przez nauczycieli, w niektóre jeszcze sami muszą uwierzyć. Po to są właśnie warsztaty. Nie skupiamy się na tym, co złe i niedobre- dzieci już zbyt wiele o tym słyszały, skupiamy się na mocnych stronach i marzeniach dzieci.

Projekt się skończy i co dalej?
Niestety zarówno dzieci jak i rodzice nadal będą wymagali dalszego wsparcia. Jest jeszcze tyle tematów i zachowań do przerobienia. Projekt się skończy, natomiast wszystko co dzieci zdołają przepracować i przyswoić- pozostanie im na całe życie. Mamy świadomość, że wymagana jest praca na kolejne miesiące, nawet lata, więc będziemy się starać nadal wspierać podobne inicjatywy.
Obecnie dzieci korzystają z zajęć zupełnie bezpłatnie, ponieważ działania są finansowane ze środków projektu „Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw” realizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto