Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z trójki uczą się pływać w naukowym świecie

red

Danio pręgowane. Mała rybka, niepozorna, pasiasta, skromna. Tak jak naukowiec niewidoczna a znacząca dla badań. Nie ma nic wspólnego ze słodkim serkiem. Na niej badamy rolę białek w rozwoju embrionalnym. Bardzo szeroki jak się okazuje temat. Co nas łączy z tą rybką? Gimnazjaliści z trójki odwiedzają jej całą rodzinę w ramach projektu „e-danio Nurkuj po wiedzę”.

Raz w miesiącu na zaproszenie pani dr Magdy Dubińskiej Magiery oraz pani dr Marty Migockiej Patrzałek odwiedzamy Zakład Biologii i Rozwoju Zwierząt Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam poznajemy pracę naukowca. W ramach projektu w sposób bardzo przystępny i serdeczny smakujemy codziennej, żmudnej pracy badacza. Pierwsze spotkania to od razu próby ogniowe. Precyzyjnie odmierzane substancje, przelewanie, krojenie, odwadnianie. Na początku obawa, niepewność, zagubienie.

W miarę poznawania laboratorium coraz więcej pewności siebie, żarty, rozbudzona ciekawość. Zdziwienie, że wyjątkowy naukowiec nagrodzony w konkursach i wyróżniany na uczelni może mówić językiem prostym, zrozumiałym, zarażać pasją i dzielić się wątpliwościami. Zwiedziliśmy liczne sale. Poznaliśmy a nawet staraliśmy się obsługiwać wyjątkowo skomplikowany sprzęt: mikroskop fluorescencyjny i konfokalny, profesjonalny binokular. Praca wydaje się być bardzo żmudna. Na wyniki można czekać miesiącami, ale efekt w postaci, np. odkrycia roli jakiegoś białka w rozwoju nowotworu, może być wyjątkową nagrodą dla ducha. Początki naszej pracy były naprawdę intrygujące. Wszystko brzmiało poważnie, ale było przyjazne. Wykonywaliśmy samodzielnie preparaty, utrwalaliśmy pobrany materiał, odwadnialiśmy, zatapialiśmy i kroiliśmy. Barwiliśmy próbki histologicznie, i to kilkoma metodami.

Po zamknięciu oglądaliśmy preparaty i staraliśmy się rozpoznawać listki zarodkowe czy stadia rozwoju embrionalnego. Brzmi naukowo,a nawet laika zniechęca. Dla uczestnika projektu ten skrawek wiedzy jest już oswojony. Dla pewności wydrukowano nam skrypty, aby wiedza nie została zapomniana, a trudne słowa przekręcone. Po kilku takich wizytach człowiek docenia histologów. Podziwia osiągnięcia techniczne nauki i poziom na naszym Uniwersytecie Wrocławskim. Ciekawych zapraszamy na stronę www.e-danio.uni.wroc.pl gdzie szczegółowo można zapoznać się z projektem i obejrzeć zdjęcia wykonane podczas naszej pracy w laboratoriach UW.

Dorota Stańczyk – opiekunka projektu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto