18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnickie muzeum w pigułce

kk
fot. Grzegorz Kijakowski
Od wtorku można odwiedzać Oleśnickim Dom Spotkań z Historią. Oto zbiór istotnych informacji o tym miejscu

Jesteście gotowi na spotkanie z historią Oleśnicy? Od wtorku można już odwiedzać Dom Spotkań z Historią przy ul. Bocianiej. Ale zanim kupicie bilet do muzeum, przeczytajcie przewodnik po tym miejscu.
- Z makietą miasta zintegrowane są ekrany dotykowe. Gdy klikniemy w ikonkę budynku wyświetlą nam się najważniejsze oleśnickie zabytki. W materiale dotyczącym kościoła znajdziemy na przykład informacje o kryptach Podiebradów i Wirtembergów, a w nich zdjęcia wykonane wkrótce po ich otwarciu.
- Na ścianach sali z makietą znajdują się trzy powiększone panoramy Oleśnicy - Daniela Meisnera, Matthaeusa Meriana i Friedricha Bernarda Wernera.
- W Bibliotece Cyfrowej muzeum znajdziemy zbiór publikacji związanych z Oleśnicą - to m.in. „Olsonographia” Jana Sinapiusa, przewodniki i wspomnienia Izabeli Czartoryskiej i Marii Czartoryskiej-Wirtemberskiej poświęcone ich pobytowi w Oleśnicy.
- Specjalną funkcję ma książka kodów pod tytułem „Co jest grane w Oleśnicy”. Znajdziemy w niej wykaz koncertów odbywających się w Oleśnicy w latach 1792-1914. Zeskanowanie smartfonem QR-kodu umożliwia wysłuchanie wybranego utworu.
- W muzeum zainstalowano grę opartą na wątkach historycznych dotyczącą Oleśnicy. - Warto poszukać ukrytych w labiryncie oleśnickich skarbów - zachęcają twórcy muzeum.
- Do muzeum trafiła oleśnicka Nike. Pierwotnie stała ona na kolumnie Zwycięstwa przed ratuszem. Wichura zrzuciła ją z niej w 1983 r. Zastąpiono ją kopią, a oryginał do 2014 r. przechowywano w zamku.
- W Sali Księstwa wrażenie robią gabloty z eksponatami z tamtych czasów. Rzadkie monety i medale przywołują poszczególnych władców. Z kolei szklane naczynia z sygnaturami dowodzą bogatej historii oleśnickiego aptekarstwa. Jej chlubnym momentem jest wydanie w 1888 roku „Aptekarza polskiego” przez prowadzącego w Oleśnicy aptekę Tomasza Cieszyńskiego, ojca późniejszego twórcy polskiej stomatologii.
- I wreszcie Sala Nowoczesność. Tutaj obejrzymy dwa filmy: jeden dotyczy przygotowań do turnieju Oleśnica-Syców, drugi renowacji kościoła św. Trójcy. Bohaterami są tutaj także wybitne postaci urodzone w Oleśnicy m.in. producent zegarów Gustav Becker i światowej sławy artysta Sigmar Polke.
- Bilet normalny do muzeum kosztuje 6zł, bilet ulgowy- 3zł, dzieci do 3 lat - wstęp bezpłatnie
opłata przewodnicka od osoby -3zł.

Dni i godziny otwarcia:
Poniedziałek nieczynne
Wtorek 10-15
Środa 10-15
Czwartek 10-15
Piątek 10-15
Sobota 11-17
Niedziela 11-17

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto